Przejdź do stopki

Lato w mieście. Bogata oferta zajęć wakacyjnych dla dzieci

Treść

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku dla dzieci. Jak co roku, nie wszyscy wyjadą w tym okresie nad morze, czy innej miejscowości wypoczynkowej. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta, którzy będą spędzali wakacje w mieście prowadzone przez samorząd instytucje kultury przygotowały bogate i różnorodne atrakcje.

MIEJSKA ŚWIETLICA PROFILAKTYCZNA

Dziesięć tygodni atrakcji przygotowała Miejska Świetlica Profilaktyczna, która co roku dba, by wakacyjne zajęcia były urozmaicone pod każdym względem. Dzięki temu w programie są liczne zajęcia ruchowe, które odbywać się będą na boisku wielofunkcyjnym Orlik, hali sportowej i krytej pływalni. W planach są także zajęcia świetlicowe (w szczególności gdy aura nie będzie sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu), ale także warsztaty teatralne, plastyczne. Przewidziano także cykl wycieczek, które pozwolą poznać zabytki i urokliwe zakątki Suchej Beskidzkiej, ale także Kraków. Spędzający wakacje w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej spotkają się z przedstawicielami różnych służb ratunkowych oraz będą częstymi bywalcami w Centrum Kultury i Filmu.

Przypominamy, że oferta Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej skierowana jest do dzieci, które są zapisane do tej placówki i uczęszczały na zajęcia w ciągu roku. Pozostałe dzieci mogą brać udział w zajęciach wakacyjnych w miarę wolnych miejsc.  

CENTRUM KULTURY I FILMU

Bogatą ofertę na lato, skierowaną do dzieci i młodzieży w różnym wieku przygotowało także Centrum Kultury i Filmu. Dzięki temu „coś dla siebie” znajdą zarówno chcący się realizować artystycznie, jak i ruchowo.

Zajęcia bezpłatne:

Bajkowe Wakacje
Termin zajęć: środy,  godz. 11:00
To cykl zajęć który przeniesie dzieci w świat bajek i kultowych animacji dla dzieci. Podczas bajkowych spotkań w CKIF najmłodsi wyruszą w podróż z bohaterami najnowszych animacji, jak i popularnych niegdyś kreskówek.  Chcesz spróbować sił w tworzeniu makiety baśniowego zamku, fototapety z animacji Tommy&Jerry lub masek z postaciami z ulubionych bajek? Zapraszamy!

Cykl zajęć "Kreatywna ekologia"
Termin zajęć: środy, godz. 14:00
"Kreatywna ekologia’’ to cykl zajęć, których celem jest stworzenie kreatywnych rzeczy – obrazków, doniczek i innych przedmiotów z wykorzystaniem prostych materiałów plastycznych jak i elementów odpadowych typu plastikowe nakrętki, słomki, drewniane elementy. Na jednych z zajęć wykorzystamy także owoce. To połączenie nauki z zabawą, ideą zajęć jest pobudzenie kreatywności dzieci i rozwinięcie zdolności manualnych np. poprzez zapoznanie się z metodą decoupage czy naukę szycia. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 12 lat.

Studio Rysunku i Malarstwa- dla początkujących
Termin zajęć: czwartki, godz. 11:00
Tutaj każde dziecko nauczy się podstaw rysunku i malarstwa. Wspólnie z rówieśnikami odkryje jakie są techniki plastyczne. Pozna czym jest rysunek, jak go wykonać za pomocą różnych narzędzi (m.in. kredkami, ołówkami, pisakami, węglem), dowie się również czym jest malarstwo klasyczne (m.in. farby akwarelowe, plakatowe, akrylowe, tempery) oraz malarstwo na szkle. Podczas zajęć każdy będzie mógł poczuć się artystą.

Fabryka kreatywności
Termin zajęć: piątki, godz. 11:00
Czy wiesz, że wszystko co nas otacza, rośliny, szklane słoiki czy folia bąbelkowa to wspaniałe tworzywo do wyczarowania czegoś co nada się idealnie by ozdobić swój pokój lub by wręczyć komuś unikatowy prezent? Na naszych zajęciach podkręcimy naszą wyobraźnie na maksimum. Celem niniejszych zajęć  jest rozwijanie kreatywności i talentu plastycznego wśród dzieci, kształtowanie postaw twórczych, uwrażliwianie na formę, kolor, kształt, a także pobudzanie do uczestnictwa w sztuce poprzez wpajanie poczucia piękna i estetyki.

Podczas zajęć dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz poznawać i łączyć różne techniki plastyczne, takie jak:

  • kolaż, wydzieranka,
  • papierowa wiklina,
  • kwiaty bibułkowe,
  • lepienie z plasteliny, modeliny, masy papierowej, masy solnej,
  • tworzenie form przestrzennych (sznurek, papier, drut, karton i inne),
  • techniki łączone.

Zajęcia płatne:

Sobota przy sztaludze
"Sobota przy sztaludze" to cykl weekendowych spotkań dla dorosłych artystów. Adresowany do osób chcących doskonalić swój warsztat i podnosić świadomość plastyczną poprzez regularne ćwiczenia z zakresu malarstwa i rysunku studyjnego, opartego głównie na obserwacji natury. Zajęcia przydatne dla młodzieży przygotowującej się do rekrutacji do szkół i uczelni plastycznych, a także pozostałych - prowadzących własną praktykę artystyczną. Warsztaty w praktycznej formule obejmować będą zagadnienia: budowy dzieła sztuki z poszczególnych elementów jak kompozycja, perspektywa czy kolor; adekwatnego doboru środków wyrazu do obranych treści; aż po kwestie techniczne... Spotkania prowadzone grupowo z indywidualną korektą postępu prac każdego uczestnika zajęć. Możliwe zajęcia plenerowe zależne od pogody i pory roku.
Zapisy - Centrum Kultury i Filmu im. B. Wildera, telefonicznie: 33 812 08 88, e-mailowo: sekretariat@centrum-kultury.com

  • ograniczona liczba uczestników warsztatów - grupa maksymalnie 12-15 osób
  •  wiek uczestników - młodzież szkolna 12+ i dorośli
  • termin zajęć i czas trwania od 17 lipca - soboty, 10:00 - 13:00
  • prowadzenie warsztatów - Rafał Lenart

Zajęcia teatralno-taneczne:
Termin zajęć: środy, godz. 16:00-17:30 -  dla wszystkich grup wiekowych, miesięczny koszt 100zł/os (4 spotkania w miesiącu)
Ideą teatru jest popularyzacja tańca jako emocjonalnego środka przekazu, łączącego taniec z teatrem, muzyką, scenografią. Zajęcia taneczne prowadzone są w oparciu o różne techniki tańca współczesnego. Podczas zajęć młodzież poznaje tajniki działań aktorskich z wykorzystaniem technik tańca.

Taniec nowoczesny:
Termin zajęć: poniedziałki:, godz. 16:00 - 17:30 grupa młodsza 7-10 lat, godz. 17:30 – 19:00 grupa młodsza 11+
Cena: miesięczny koszt 100zł/os (4 spotkania w miesiącu).
To niezwykle widowiskowy i energiczny styl taneczny. Jest mieszanką różnych technik, który zapewni wszechstronny rozwój uczestnika zajęć. Taniec nowoczesny to idealny wybór dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tańcem, ale również dla osób zaawansowanych, które posiadają już doświadczenie taneczne.

Zumba Fitness:
Termin zajęć: środy, godz. 18.00- 18.45 - ZUMBA Kids (przedział wiekowy 6-11), godz. 19.00-20.00 - Zumba dla dorosłych
Koszt: 80 zł/osoba (4 spotkania w miesiącu) - Zumba Kids; 100 zł/osoba (4 spotkania w miesiącu) - Zumba dla dorosłych.

Zumba jest połączeniem tańca z aerobikiem, który skutecznie spala kalorie. Trening zumby pozytywnie wpływa na umysł i ciało. Na zajęciach można zapomnieć o codziennej rutynie, a wyzwolić z siebie skrywane pokłady energii. Zumba to aktywność dla każdego, warto z niej skorzystać. Zajęcia z zumby pomagają dbać o sylwetkę i kondycję. Kroki dobrane podczas treningu nie są przypadkowe. Są ułożone tak, aby podczas układu pracowały wszystkie partie ciała. Ruchy wykonuje się w rytmie dynamicznej muzyki, która towarzyszy podczas zajęć i sprawia, że osoby uczestniczące w nich czują się rozluźnione, a trening łączą z dobrą zabawą. Wiele osób uważa również, że zumba działa relaksująca i pozwala władować stres. Zumba Kids to połączenie oryginalnych zajęć Zumba Fitness® oraz treningu mającego na celu zapewnienie dzieciom maksimum zabawy. Podczas zajęć dzieci ćwiczą koordynację ruchową i równowagę, a także rozwijają kreatywność, dyscyplinę i pamięć. Zajęcia polegają na połączeniu łatwych układów tanecznych wraz z świetna zabawą.      

MUZEUM MIEJSKIE SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Ciekawe, nietuzinkowe zajęcia na wakacje przygotowało również Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, działające przy ul. Zamkowej 1. Odbywać się będą w każdy wtorek od 6 lipca do 24 sierpnia. Przeznaczone są dla określonych grup wiekowych dzieci i młodzieży (zgodnie z harmonogramem)

1. Temat: „Gdzie jest Kicek?”
Forma: zajęcia muzealne dla dzieci
Odbiorcy: dzieci  w wieku wczesnoszkolnym klas 0-III
Czas trwania: 1,5 godziny
Prowadzący: Monika Spyrka
Terminy:
- lipiec: zapisy do 04.07.2021, zajęcia 06.07. 2021
- sierpień: zapisy do 31.07.2021, zajęcia 03.08. 2021
Liczba uczestników: do 20 osób

2. Temat: „Mały muzeolog”
Forma: zajęcia muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej
Odbiorcy: dzieci  wieku szkolnym klas IV- VIII
Czas trwania: 2 x 1,5 godziny,
Prowadzący: Anna Spyrczyńska
Terminy:
- lipiec: zapisy  do 10.07.2021, zajęcia: 13.07.2021 i 20.07.2021
- sierpień: zapisy do 31.07.2021, zajęcia 10.08. 2021 i 17.08.2021
Liczba uczestników: do 30 osób

3. Temat: „Zostań archeologiem”
Forma: zajęcia muzealne dla młodzieży szkolnej
Odbiorcy: młodzież w wieku szkolnym (szkoły ponadpodstawowe)
Czas trwania: 1,5 godziny,
Prowadzący: Joanna Chowaniak
Terminy:
- lipiec: zapisy  do 15.07.2021, zajęcia: 27.07.2021
- sierpień: zapisy do 31.07.2021, zajęcia 24.08.2021
Liczba uczestników: do 30 osób

Ogromną gratką dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej, ale także turystów będzie Noc Muzeów. Odbędzie się 27 sierpnia. Wydarzenie będzie biletowane (zgodnie z aktualnym cennikiem biletów wstępu). Przewidziano grupy do 30 osób (dzieci i młodzież mogą uczestniczyć jedynie pod opieką  rodzica/opiekuna prawnego).

BIBLIOTEKA SUSKA IM. DRA MICHAŁA ŻMIGRODZKIEGO

Biblioteka Suska w okres wakacji weszła już w czwartek 24 czerwca, organizując spotkanie autorskie „PodrozoVanie”. W książnicy gościli podróżnicy Katarzyna i Łukasz Gawlasowie. W letniej ofercie Biblioteki Suskiej jest jeszcze dziewięć niesztampowych przedsięwzięć. W planach są ciekawe warsztaty (ekologiczne, artystyczne, literackie). Jak co roku, wielkim wydarzeniem będzie Gra Miejska.

MIEJSKIE CENTRUM SPORTU I REKREACJI

Zapraszamy również do skorzystania z boisk do piłki nożnej i boiska wielofunkcyjnego Orlik, będących częścią Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.30 – 12.30 i 15.00 – 21.00, w soboty w godz. 10.00 – 13.00 i 14.00 – 21.00, a w niedziele w godz. 14.00 – 21.00.

Ponadto Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji zorganizuje trzy imprezy. Już 10 lipca (sobota) o godz. 10.00 odbędzie się turniej mieszanych trójek siatkarskich kobiet i mężczyzn (bez podziału na kategorie wiekowe). Na sobotę 7 sierpnia zaplanowano turniej piłkarski dzikich drużyn dla młodzieży do 14 roku życia. W zależności od ilości zgłoszeń zawody będą jedno (7.08) lub dwudniowe (7-8.08). Natomiast w sobotę 21 sierpnia o godz. 11.00 rozpoczną się zmagania w konkursie rzutów do kosza. Regulaminy wszystkich imprez oraz kalendarz imprez ukaże się na stronie internetowej MCSR oraz na tablicy ogłoszeń MCSIR na Orliku.

KRYTA PŁYWALNIA

Nie tylko w trakcie wakacji warto także skorzystać z atrakcji jakie oferuje Kryta Pływalnia w Suchej Beskidzkiej, której działalność od bieżącego roku współfinansuje suski samorząd. Do 1 lipca obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 21.00, a w weekendy w godz. 9.00 – 21.00. Natomiast od 1 lipca będzie przyjmował gości codziennie w godz. 8.00 – 21.00.

Przypominamy, że Sucha Beskidzka realizuje skierowany do dzieci program „Pływanie dla zdrowia", który trwa również w okresie letnim. Przewiduje on, że dzieci od 12 roku życia (dzieci do 7 roku życia wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym) mogą bezpłatnie korzystać z pływalni przez godzinę dziennie (od poniedziałku do piątku). Przy wejściu na pływalnię są zobowiązane do okazania ważnej legitymacji szkolnej, a w przypadku dzieci, której jeszcze nie uczęszczają do szkoły dowodu tożsamości rodzica lub prawnego opiekuna.

Liga Obrony Kraju

Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia i treningi ze strzelectwa z broni sportowej. Zajęcia odbywają się w ramach finansowanej przez Miasto Sucha Beskidzka akcji „Lato 2021”. Treningi odbywają się w lipcu (od 6 lipca) w każdy wtorek i czwartek od godz. 9.00 do godz. 12.00 na terenie strzelnicy sportowej przy ul. Makowskiej (dawny kamieniołom Jasnochowa).