Przejdź do stopki

Podniebna misja na Europejski Zielony Tydzień

Treść

Miasto Sucha Beskidzka przykłada bardzo dużą uwagę do troski o ochronę środowiska i promowanie działań proekologicznych. Co roku włącza się aktywnie w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (Green Week).

Tegoroczny Europejski Zielony Tydzień odbył się pod hasłem „Zero zanieczyszczeń, to zdrowsi ludzie i zdrowsza planeta”. Miasto Sucha Beskidzka, w myśl powiedzenia, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, działania proekologiczne nakierowało w tym okresie na najmłodszych mieszkańców. Uczniowie suskich szkół podstawowych zostali zaproszeni do Centrum Kultury i Filmu w dniach 10 - 11 czerwca, na spektakl ekologiczny „Podniebna misja”. Z zapartym tchem śledzili opowieść o złej królowej Spalinie, która wszelkimi sposobami zatruwała świat i niszczyła środowisko naturalne, co w jej mniemaniu miało jej zapewnić władzę nad wszystkimi. Pomagał jej smok-Smog, kiedyś zacny ekolog, który jednak stracił wiarę w siebie. Dzięki poznaniu dwóch niezwykłych istot: ważki Grażyny i muchy Krysi odzyskał dawny temperament i przeciwstawił się swojej królowej. W ten sposób przekazał odbiorcom wiedzę na temat niskiej emisji, segregacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego. Dużym atutem przedstawienia była bogata scenografia, niezwykłe kostiumy, muzyka, efekty specjalne, ale przede wszystkim wartka, pełna humoru akcja i znakomita gra aktorska.

Opuszczające salę widowiskową dzieci były obdarowywane przez Ekodoradcę upominkami. Spektakl był współfinansowany w ramach projektu „Obniżenie poziomu niskiej emisji w Gminie Sucha Beskidzka poprzez wymianę  źródeł ciepła na biomasę i paliwa gazowe”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20.

Spektakl „Podniebna misja” został wykorzystany także do promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zarówno nauczyciele, jak i dzieci (celem przekazania rodzicom) otrzymywały materiały informacyjne.

Wojciech Ciomborowski