Krakowski Festiwal Filmowy w Suchej Beskidzkiej
Treść
Duże wyróżnienie spotkało Miasto Suchą Beskidzką. Centrum Kultury i Filmu było miejscem, w którym wyświetlono filmy w ramach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednej z największych imprez branżowych w kraju. Mieszkańcy miasta i regionu mogli obejrzeć znakomite obrazy, a także spotkać się z ich twórcami, a nawet bohaterem poruszającego dokumentu!
Wizyta twórców „Polański, Horowitz. Hometown” wraz z jednym z głównych bohaterów dokumentu - Ryszardem Horowitzem była podniosłym wydarzeniem. (Fot. Paweł Adamek)
Otwarcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, które miało miejsce w niedzielę 30 maja, uświetniła Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej. Po południu zaprezentowała się na płycie krakowskiego rynku. Podczas przemarszu wykonała utwory rozrywkowe i marszowe. Wieczorem dała znakomity koncert w kinie Kijów, witając przybyłych gości muzyką filmową i rozrywkową. Tego dnia odbyła się światowa premiera filmu "Polański, Horowitz. Hometown". Zaledwie cztery dni później znakomity dokument Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły został wyświetlony w suskim kinie. Publiczność z przejęciem obejrzała dokument, który momentami bawił, ale w dużej mierze przez łzy. Przedstawione przez twórców filmu spotkanie po latach w rodzinny Krakowie znakomitego reżysera Romana Polańskiego z wybitnym polskim fotografikiem Ryszardem Horowitzem to z jednej strony rozdrapywanie zabliźnionych ran, ale i subiektywna ocena zmian jakie zaszły w ich Hometown. Dzięki temu suska publiczność jako jedna z pierwszych na świecie mogła poznać tragiczne wspomnienia artystów z czasów dzieciństwa, które naznaczone było II wojną światową, ale też osobiście spotkać się z twórcami filmu, jak i Ryszardem Horowitzem, którzy 2 czerwca gościli w Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera. Przybliżyli najciekawsze aspekty produkcji i odpowiadali na pytania publiczności, która mogła podzielić się z reżyserami swoimi wrażeniami po projekcji. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć. A warto podkreślić, że jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego przyznało filmowi Polański, Horowitz. Hometown” wyróżnienie w kategorii polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.
W poniedziałek i we wtorek (7 i 8 czerwca) w Centrum Kultury i Filmu odbył się pokaz laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ponownie okazało się, że w Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowościach nie brakuje miłośników ambitnego kina, zmuszającego widza do refleksji, szukania odpowiedzi na postawione pytania i pozostawione niedopowiedzenia. W poniedziałek wyświetlono dokument Gorkiego Glasera-Müllera „Dzieci wroga” (otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych), a dzień później „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, który zwyciężył w Konkursie Polskim zdobywając Złotego Lajkonika oraz uzyskał nagrodę za muzykę, autorstwa Pawła Mykietyna. Poniedziałkowy pokaz laureatów swoją obecnością uświetnił Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat który otrzymał podziękowania od burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta za możliwość organizacji i pomoc w realizacji wydarzeń w suskim Centrum Kultury i Filmu w ramach tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pochodzący z Suchej Beskidzkiej dyrektor KKF z zadowoleniem przyznał, że festiwal zawitał do hometown Billy’ego Wildera. A jaki wielkim przedsięwzięciem jest organizacja imprezy filmowej tej rangi publiczność miała okazję zobaczyć oglądając kilkuminutowy reportaż przedstawiający przygotowania do Festiwalu, jak i jego przebieg.
Wojciech Ciomborowski
Fot. Paweł Adamek, A.Ziejka, W. Ciomborowski