Przejdź do stopki

Sucha Beskidzka miejscem edukacyjnych szans

Treść

Samorząd Suchej Beskidzkiej od lat przykłada dużą uwagę do funkcjonowania placówek oświatowych, nie szczędząc środków nie tylko na utrzymanie obiektów, ale także podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez nauczycieli, aby ci przekazywali uczniom wiedzę w nowatorski, a zarazem efektywny sposób.

Dowodem skuteczności podejmowanych działań są wyniki ogólnopolskiego rankingu „Miejsca edukacyjnych szans”, zorganizowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute. Uroczyście ogłoszono je podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty, która odbyła się w dniach 8-9 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W imieniu Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta, kierownik Centrum Usług Wspólnych w Suchej Beskidzkiej Beata Gołuszka odebrała podczas niej dyplom za zajęcie przez Suchą Beskidzką IV miejsca w rankingu w kategorii miast powiatowych. Tworzący zestawienie brali pod uwagę trzy składowe. Pierwszą z nich jest zróżnicowanie wyników uczniów na egzaminie ósmoklasisty (im mniejsze nierówności, tym wyższa pozycja w rankingu), a drugą wyniki najsłabszych uczniów na tym samym egzaminie (im są wyższe, tym lepsza lokata w rankingu). Trzecią składową był procent dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną. Szacując każdą składową rankingu analizowano według specjalnego modelu dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz wskaźnik udziału bezrobotnych w ogóle mieszkańców w wieku produkcyjnym, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego.


Pierwsza dziesiątka rankingu w kategorii miast powiatowych:

  1. Leżajsk
  2. Jarosław
  3. Nisko
  4. Sucha Beskidzka
  5. Cieszyn
  6. Sanok
  7. Biłgoraj
  8. Legionowo
  9. Szczytno
  10. Słupca

Podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty nie tylko ogłoszono wyniki rankingu. Dwudniowe wydarzenie oświatowe wyróżnia się mnogością debat i różnorodnością uczestników. W tym roku w jego trakcie odbyło się 15 paneli dyskusyjnych i debat oraz 6 wykładów na najbardziej aktualne tematy z udziałem licznego grona prelegentów i uczestników. Zorganizowano je w ramach trzech konferencji tematycznych: „Zarządzanie w oświacie”, „Finansowanie oświaty” oraz „Przedszkola przyszłości”.

Wojciech Ciomborowski