Dzień Dziecka na... Marsie
Treść
„Kosmiczna Misja” – taki tytuł nosiła pierwsza duża impreza dla dzieci zorganizowana 1 czerwca przez Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej po przeniesieniu się placówki (wcześniej funkcjonowała pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury – Zamek) do nowej, okazałej siedziby. Nie mogło być przy tym lepszej okazji do dobrej zabawy, jak obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka.
Stworzenie przez Centrum Kultury i Filmu najmłodszym mieszkańcom miasta możliwości odbycia podróży w wszechświat nie wynikało jedynie z chęci przygotowania atrakcyjnego Dnia Dziecka. Postanowiono wśród uczestników imprezy zaszczepić zamiłowanie do nauki, a po części także do… literatury. W tym roku przypada setna rocznica urodzin słynnego polskiego futurologa, filozofa i pisarza z gatunku science fiction - Stanisława Lema. W efekcie rok 2021 został przez Sejm RP ustanowiony „Rokiem Lema”, a CKiF przenieść dzieci w świat kosmosu, nauki i technologii.
We wtorkowe popołudnie czekało na dzieci wiele warsztatów, pokazów oraz upominków oraz pracownicy CKiF, będący pomocnikami w odbywaniu „Kosmicznej Misji”. W recepcji można było pobrać specjalne mapki z listą zadań do wykonania, a otrzymane naklejki pozwalały na otrzymanie drobnych upominków – kolorowych balonów, słodyczy, a także książek edukacyjnych.
Jedna z największych niespodzianek czekała na gości w hallu. Był nią pneumatyczny model Marsa o średnicy 3,5 metra, z dokładną mapą powierzchni oraz dostępnym audio przewodnikiem (w postaci QR kodu umieszczonego na statywie). Zorganizowanie tej nietuzinkowej atrakcji, która zadziałała na wyobraźnię zarówno dzieci, jak i rodziców było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem POLARIS – OPP, realizującym projekt „Misja po Układzie Słonecznym". Ogromnym powodzeniem cieszyły się również kosmiczne uniformy stylizowane na kombinezony astronautów z NASA oraz hełmy, w których uczestnicy mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia. Efekt był tym większy, że suscy astronauci pozowali na specjalnej dedykowanej ściance fotograficznej z panoramą marsjańską. Uniformy dostępne w różnych rozmiarach pozwoliły nawet na wykonanie pamiątkowych zdjęć całej rodziny. Dodatkowo do obejrzenia była imitacja pełnego kombinezonu na wzór Advanced Crew Escape Suit (ACES) z NASA eksponowana na manekinie.
Tego dnia przeobraziły się także sale CKiF, zamieniając się w tematyczne planety, gdzie z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na planecie quizu i robotów goście mogli się sprawdzić w interaktywnym quizie z wiedzy o wszechświecie. Odbyły się warsztaty z ozobotami, czyli małymi robotami podążającymi za kolorowymi liniami narysowanymi przez dzieci, co było świetną nauką logicznego myślenia poprzez zabawę. Wraz z ozobotami do wykonania była misja podróży od słońca poprzez wszystkie planety Układu Słonecznego. Na planecie zagadek dla spragnionych łamigłówek został przygotowany specjalny pokój, gdzie zadaniem grupy była współpraca, by wspólnie rozwikłać zagadki dotyczące kosmosu. Mali artyści mogli skorzystać z zajęć pod hasłem „Wymarzona planeta”. Dzieci dały się ponieść fantazji i stworzyć za pomocą prostych materiałów plastycznych (kul styropianowych) swoją wizję idealnej planety w ulubionym kolorze, różnych wzorach, błyszczącej i pełnej kolorowych ozdób. Kreatywność uczestników i ich zaangażowanie przeszły nasze oczekiwania! Ponadto odbyły się zajęcia pokazowe prowadzone przez szkołę tańca ,,Elita’’, zajęcia z baletu oraz wielki, energetyczny finał z zumbą. Na sali widowiskowej pokaz dała grupa baletowa.
W Dniu Dziecka była również możliwość skorzystania z oferty kina. W CKIF emitowane były filmy dla dzieci – animowany „Skąd się biorą sny” oraz dla nieco starszych „Cruella”. Oba seanse cieszyły się dużym zainteresowaniem. Odbyły się także seanse kinowe dla uczniów szkół podstawowych.