Jubileusz Złotych Godów
Treść
W sobotę, 8 maja, w Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera, na zaproszenie Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta oraz przewodniczącego Rady Miasta Krystiana Krzeszowiaka, gościły pary, które w ubiegłym roku obchodziły pięćdziesiątą rocznicę ślubu. Na wniosek Burmistrza Miasta, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał im Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
Wyróżnione pary to Stanisława i Jan Balcerowie, Barbara i Jan Hyćkowie, Irena Kadłuczka z mężem, Maria i Józef Królowie, Halina i Bogusław Michasiowie, Barbara i Adam Sarlejowie, Henryka i Andrzej Starzakowie, Anna i Jan Strączkowie, Elżbieta i Bogusław Szymeczkowie, Irena i Adam Zielińscy. Burmistrz Miasta odznaczając jubilatów wręczył jednocześnie listy gratulacyjne i upominki od władz samorządowych. Witając gości podkreślił, że zaproszone pary pięćdziesiątą rocznicę małżeństwa obchodziły już w ubiegłym roku, ale z uwagi na sytuację epidemiczną niemożliwe było zorganizowanie wcześniej uroczystości Złotych Godów. Gratulował jubilatom wytrwałości i stawiał za wzór szczególnie dla młodych pokoleń. Zwrócił uwagę, że zawierane obecnie związki małżeńskie są kruche i rozpadają się często z błahych powodów. Świętujący jubileusz potrafili przezwyciężać trudności, wykazując się miłością i wyrozumiałością. Po wręczeniu medali nadszedł moment na wzniesienie toastu lampką szampana. Niespodziankę przygotował Chór Jasień, który zaśpiewał dla jubilatów „100 lat”, ale z uwagi na trwającą pandemię utwór został nagrany wcześniej i uczestnicy uroczystości obejrzeli muzyków na kinowym ekranie.
Przez ostatnie co najmniej dwie dekady jubileusze pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego organizowane były w Sali Rycerskiej renesansowego zamku. W trakcie sobotniej uroczystości Burmistrz podkreślił, że jest on miejscem szczególnym, o niepowtarzalnym klimacie. Przeprowadzony niedawno remont sprawił, że perła architektury renesansu zyskała jeszcze większy blask. Zaznaczył, że tym razem postanowił zaprosić dostojnych jubilatów do otwartego niedawno Centrum Kultury i Filmu, aby pokazać im ten wspaniały, nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, będący siedzibą dwóch miejskich instytucji kultury. Jednocześnie była to okazja do zabrania gości w podróż sentymentalną. Zaczęła się ona od wysłuchania nastrojowych utworów „Kawiarenki” z repertuaru Ireny Jarockiej i „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu prowadzącej Chór Jasień Małgorzaty Kubieniec. Po wspomnianym toaście jubilaci obejrzeli na kinowym ekranie archiwalne zdjęcia przedstawiające Suchą Beskidzką w latach 60, 70 i 80. Nie zabrakło wśród nich fotografii prezentujących kino Smrek, które do dziś wielu suszan wspomina z sentymentem. Goście sobotniego spotkania mogli się wręcz poczuć jakby w nim się znajdowali. A to za sprawą pokazu slajdów reklamowych, które były wyświetlane przed seansami odbywającymi się przed laty w Smreku. Po tym pokazie nastąpił przeskok w czasie. Zaprezentowano film powstały z 15 mln zdjęć, na których udokumentowano wznoszenie Centrum Kultury i Filmu. Autorem obrazu jest dyrektor tej instytucji Grzegorz Wysmołek. Na zakończenie zaprezentowano odcinek programu „Z Andrusem po Galicji”, który dziennikarz, prezenter telewizyjny, poeta i piosenkarz zrealizował w Suchej Beskidzkiej. Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji jubilatów, którą odprawił proboszcz pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej ks. Wiesław Popielarczyk.