Przejdź do stopki

Numer 998 będzie przeniesiony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie

Treść

Informujemy, że we wtorek (20 kwietnia) rozpoczęła się w Małopolsce procedura przenoszenia numeru alarmowego 998 z miejskich i powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W powiecie suskim przełączenie obsługi strażackiego numeru nastąpi we wtorek (27 kwietnia) o 11.00.

Oznacza to, że po tej dacie dzwoniąc z terenu powiatu na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Krakowie, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je w formie formatki elektronicznej do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. W efekcie dyżurny Stanowiska Kierowania na podstawie otrzymanego z CPR zgłoszenia będzie dysponował odpowiednie do sytuacji siły ratownicze oraz koordynował prowadzone działania. Sytuacja analogiczna jak w przypadku połączenia na numer alarmowy 112.

Zmiany, które wprowadzane są w całym kraju, to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Proces ten w Małopolsce rozpoczął się 20 kwietnia br. Początkowo zmiany zostały wprowadzone na terenie Krakowa i stopniowo obejmują całe województwo. Proces zakończy się w powiecie suskim 27 kwietnia, zaś w całej Polsce – 4 listopada.

- Gdy chodzi o ratowanie zdrowia i życia, czas jest na wagę złota. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej niejednokrotnie odbierali zgłoszenia omyłkowe czy zupełnie niezwiązane z funkcjonowaniem służb państwowych. Aby zapobiegać takim sytuacjom, obsługa zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przejęta zostanie przez operatorów CPR-ów. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie filtrem odsiewającym zgłoszenia niezasadne. Do PSP trafią tylko zgłoszenia związane z niesieniem pomocy. Ochrona życia, zdrowia i środowiska wymaga natychmiastowej interwencji i dzięki naszym działaniom jej zapewnienie będzie jeszcze sprawniejsze – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Dodaje, że przełączenie obsługi numeru 998 do CPR-ów to kolejny etap usprawnień prowadzanych do systemu powiadamiania ratunkowego. W 2018 roku analogiczny proces płynnie i z sukcesem został przeprowadzony w odniesieniu do numeru 997. Od początku tego roku dyspozytornie medyczne działają w strukturach urzędów wojewódzkich.

Z perspektywy dzwoniącego

Numer alarmowy 998 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej (jak dotychczas), a z operatorem numeru alarmowego CPR-u. I to właśnie operator zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego, przekazując je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego PSP. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań.

Co istotne, nie spodziewajmy się tego, że zostaniemy przełączeni do dyżurnego PSP. Nie jest to potrzebne, gdyż wszystkie informacje pozyska operator numerów alarmowych. W taki sposób wygląda to zresztą dziś: gdy dzwonimy na numer 112 i zgłaszamy, że np. jesteśmy świadkami pożaru, to operator numeru 112 zbiera potrzebne informacje, wprowadza je do wspomnianej formatki elektronicznej, która automatycznie wyświetla się dyżurnemu Państwowej Straży Pożarnej. Zgłoszenia wymagające interwencji PSP są w CPR-ach przyjmowane od wielu lat i operatorzy mają doświadczenie w obsługiwaniu takich zgłoszeń.

Dla osób chcących powiadomić o konieczności interwencji Państwowej Straży Pożarnej nie będzie miało więc znaczenia, który numer wybiorą: 998 czy 112.

W związku z procesem przełączania nie są przewidywane istotne z punktu widzenia obywateli, zakłócenia w zakresie możliwości zgłoszenia zagrożenia na numer alarmowy 998.