Pobierający świadczenie "Rodzina 500+" muszą złożyć nowy wniosek!
Treść
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że zmieniły się zasady przyznawania świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+”. Nie wystarczy już jednorazowe złożenie wniosku. Teraz trzeba występować o jego przyznanie rokrocznie. Dotyczy to również tych rodziców, którzy mają już przyznane świadczenia, a chcieliby je otrzymywać nadal po 31 maja bieżącego roku.
CZYM JEST ŚWIADCZENIE „RODZINA 500+”
Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Przysługuje przede wszystkim matce lub ojcu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przy-sposobienie dziecka). Wynosi 500 zł miesięcznie i jest wypłacane na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Świadczenie nie jest opodatkowane, więc nie tylko nie odprowadza się od niego żadnego podatku, ale też składek. Przysługuje przy tym rodzicom prowadzących działalność gospodarczą.
Świadczenie nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów. Jeżeli jednak rodzinie przysługuje świadczenie o podobnym charakterze w innym kraju Unii Europejskiej i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, to tamtejszy organ informuje o tym fakcie właściwego wojewodę. Ten zaś przekaże te informacje do właściwej gminy. Jest to mechanizm, który od wejścia Polski do UE, tj. od kilkunastu lat funkcjonuje już w systemie świadczeń rodzinnych i eliminuje sytuacje jednoczesnego pobierania świadczeń w więcej niż jednym kraju.
KTÓRY Z RODZICÓW OTRZYMUJE ŚWIADCZENIE?
O świadczenie może wystąpić jeden z rodziców. Jeśli ci są po rozwodzie, to przysługuje ono, co do zasady, temu z nich, który zamieszkuje z dzieckiem i na którego utrzymaniu pozostaje dziecko. W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdy z rodziców może złożyć wniosek. W takim przypadku zostanie przyznane każdemu z nich świadczenie w wysokości połowy nominalnej miesięcznej wysokości świadczenia, czyli po 250 zł miesięcznie.
DO KIEDY MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI?
Wnioski o świadczenie wychowawcze na najbliższy okres, trwający od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., można składać lutego online przez portal Emp@tia, kanały bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS , a od 1 kwietnia drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. W Suchej Beskidzkiej wnioski przyjmowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który działa w budynku Urzędu Miasta Sucha Beskidzka przy ul. Mickiewicza 19 (pok. 14, tel. 33 874-22-43).
Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze w okresie od 1 lutego 2021 r. do 30 czerwca 2021 r., świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r. Jeśli jednak nie chce się utracić ciągłości w otrzymywaniu świadczenia nowy wniosek o jego przyznanie należy złożyć do końca kwietnia.
- złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.
- złożenie wniosku w maju 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r.
- złożenie wniosku w czerwcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 r.
Niezłożenie wniosku do końca czerwca nie powoduje utraty prawa do otrzymywania świadczenia wychowawczego. Niemniej zapominalscy nie będą mogli liczyć na wypłatę wyrównania.
- złożenie wniosku w lipcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem jedynie od lipca, nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.
- złożenie wniosku w sierpniu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem jedynie od sierpnia, nastąpi najpóźniej do dnia 31 października 2021 r.
Przypominamy, że od 1 lipca 2019 r. przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o świadczenie wychowawcze otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie poda we wniosku adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł ode-brać osobiście. Nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego. Natomiast odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana tego prawa, a także rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, nadal będą następowały w formie decyzji administracyjnej.