Uzależnienie – gdzie szukać pomocy?
Treść
Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej, borykający się z problemem uzależnień oraz ich bliscy, mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez szereg instytucji na terenie miasta.
Niepewność, strach, brak wiary w siebie – tak swój stan psychiczny w związku z pandemią koronawirusa opisuje wiele osób. Biorąc pod uwagę wzrost liczby osób dotkniętych nie tylko emocjonalnie, ale także ekonomicznie stresem okołopandemicznym, należy przyjąć wystąpienie potencjalnego zagrożenia istotnym zwiększeniem używania alkoholu i konsekwencji z tym związanych. Specjaliści wskazują, że pandemia Covid-19 wzmaga obciążenie zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniami. Dane mówią jednoznacznie – pandemia COVID-19 zwiększy liczbę osób uzależnionych. W polskiej populacji najczęściej występuje alkoholizm i narkomania, ale nie tylko używki są problemem. Zamknięci w domu zaczęliśmy więcej czasu spędzać przed komputerem, a w tym przypadku zdecydowanie trudniej jest zdać sobie sprawę z tego, że jest się uzależnionym.
Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej, borykający się z problemem uzależnień oraz ich bliscy, mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez szereg instytucji na terenie miasta:
- W każdy poniedziałek od 7:30 do 8:30 i od 14:30 do 15:30 w Urzędzie Miasta w Suchej Beskidzkiej pełnione są dyżury w Punkcie Konsultacyjnym w ramach których osoby uzależnione od alkoholu i innych środków psychoaktywnych, członkowie ich rodzin oraz osoby dotknięte przemocą mogą skorzystać z darmowych konsultacji psychologicznych
Punkt Konsultacyjny pełni dyżury w Urzędzie Miasta Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 19, pok. nr 46 (II piętro)
Wizytę można umówić telefonicznie pod nr (033) 874-95-46 lub zgłosić się bezpośrednio w godzinach pracy Punktu Konsultacyjnego
- Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mogą również uzyskać wsparcie w zakresie psychoterapii i leczenia uzależnień dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz dorosłych dzieci alkoholików w ramach działającego w Przychodni Zdrowia w Suchej Beskidzkiej Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń.
Rejestracji można dokonać osobiście w poradni lub telefonicznie pod numerem: 508-116-835
- Ponadto w ramach funkcjonowania Zespołu Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie m. in. w zakresie:
- Interwencji kryzysowych,
- Mediacji Rodzinnych;
- Oddziaływania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
- Oddziaływania terapeutycznego;
- Hostelu dla osób doświadczających przemocy;
- Działań motywacyjno-edukacyjnych w zakresie pomocy osobom z problemem alkoholowym
W celu uzyskania konsultacji należy skontaktować się z Zespołem Interwencji Kryzysowej, ul. Mickiewicza 31,
34-200 Sucha Beskidzka pod nr tel : (33) 874-21-01
- Pandemia oraz wiążąca się z nią długotrwała izolacja odcisnęła piętno zwłaszcza na psychice najmłodszych mieszkańców. W Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Suchej Beskidzkiej uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ich rodziny i bliscy mogą uzyskać bezpłatnie poradę oraz diagnozę psychologiczną. Ośrodek oferuje również psychoterapię indywidualną, grupowa lub rodzinną, sesje wsparcia psychospołecznego oraz wizyty środowiskowe. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 731-002-112
- Osoby borykające się z problemem uzależnienia od napojów alkoholowych mogą również skorzystać z bezpłatnej Infolinii Anonimowych Alkoholików pod nr 801-033-242 czynnej we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 8:00 do 20:00
Zauważyłeś, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia popadł w uzależnienie? Nie udawaj, że problem nie istnieje. Wyciągnij do tej osoby pomocną dłoń, okaż wsparcie i zainteresowanie. Na początek wystarczy rozmowa uświadamiająca o istnieniu problemu i konsekwencjach, do których może prowadzić. Warto pokazać sposoby na wyjście z nałogu takie jak detoks, leczenie uzależnienia czy konsultacja psychologiczna.
Katarzyna Baca
Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki Uzależnień