Przejdź do stopki

Przewodnik po mieście i jego historii

Treść

Gmina Sucha Beskidzka wydała przewodnik po mieście, pozwalający odkryć jego bogatą historię, ale także współcześnie powstałe atrakcje turystyczne.

 

Sucha Beskidzka jest miastem, w którym historia w sposób szczególny łączy się z teraźniejszością, a życie mieszkańców z przyrodą. W mieście pieczołowicie pielęgnowane są ślady przeszłości, przeplatające się ze współczesnością, tworząc spójny obraz. Perłą Suchej Beskidzkiej jest odrestaurowany przez Gminę renesansowy zamek, którego dzieje najlepiej opisują ponad sześciusetletnią historię miasta. Oczywiście Mały Wawel jest najcenniejszym zabytkiem położonym na terenie miasta, ale w przewodniku opisano wiele innych.

Licząca 62 strony publikacja została podzielona na sześć działów tematycznych. W rozdziale „Wśród wzgórz, rzek i lasów” opisano długą, niekiedy burzliwą historię miasta skupionego wokół zamku, a rozdział „Zaglądając do serca miasta” poświęcono zarówno zabytkom (zespołowi kościelno-klasztornemu, parkowi zamkowemu z oranżerią, karczmie Rzym, ale i bardziej współczesnym miejscom na mapie miasta, czyli platformie widokowej, placowi targowemu, centrum Suchej Beskidzkiej. W rozdziale „Miasto dla aktywnych” ukazano, że doskonale rozwinięta baza sportowa pozwala w atrakcyjny sposób spędzać wolny czas osobom lubiącym aktywną formę wypoczynku. Służą ku temu także liczne trasy piesze i rowerowe wytyczone po terenie naszego miasta i wokół niego. Z lektury tej części przewodnika turyści mogą dowiedzieć się, a mieszkańcy przypomnieć sobie, że Sucha Beskidzka to miasto, w którym w ciągu roku organizowane są liczne imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe dużej rangi.

Bogato ilustrowana publikacja to pozycja, którą powinni nabyć turyści pragnący odkryć piękno i historię Suchej Beskidzkiej, ale także warta posiadania jej w domowej biblioteczce.

„Sucha Beskidzka przewodnik po mieście i jego historii” można kupić w cenie 10 zł w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1, tel. 33 874 26 05) w godzinach jego pracy (od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 15.20).

Wojciech Ciomborowski

Zdjęcia