Odszedł Zasłużony dla Miasta ks. prałat Stanisław Bogacz
Treść
Niespełna tydzień temu obchodził 69 urodziny, a jeszcze w niedzielę odprawiał mszę świętą. Dziś mieszkańcy Suchej Beskidzkiej z niedowierzaniem przyjęli informację o śmierci księdza prałata Stanisława Bogacza, byłego proboszcza parafii Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej.
Pochodzący z Grzechyni Stanisław Bogacz przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku. 27 czerwca 2003 roku objął funkcję proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej, którą pełnił przez dziesięć lat. Był to dla niej istny okres renesansu. Dzięki determinacji ks. Bogacza udało się uratować jeden z najcenniejszych zabytków Suchej Beskidzkiej jakim jest XVII-wieczny stary kościół, który gruntownie odrestaurowany, odzyskał funkcję sakralną i został udostępniony mieszkańcom miasta i gościom. Wymieniono okna i ozdobiono je nowymi witrażami, nawiązującymi do pierwotnych, przeprowadzono prace odwadniające i osuszające wokół świątyni, a także poddano zabiegom konserwacyjnym detale architektoniczne. Generalny remont witraży wykonany został także w nowym kościele.
Gruntowną modernizację przeszły również trzy wolnostojące kaplice (w tym kaplica-dzwonnica) wchodzące w skład zespołu kościelno-klasztornego. Wymienione zostały więźby dachowe i stolarka, odnowiono elewacje, a dachy pokryto gontem. Ponadto przeprowadzone zostały prace remontowe przy murze otaczającym zespół oraz bramach, prowadzących na jego teren, a także prace pielęgnacyjne przy drzewostanie i zieleni.
Aktywności i niespożytej energii zarówno na polu prowadzonych inwestycji jak i w działalności społecznej księdzu proboszczowi wielu mogłoby pozazdrościć. Szybko stał się jedną z najbardziej zasłużonych osób nie tylko dla naszego miasta, ale i powiatu. W 2010 roku zasługi księdza prałata Stanisława Bogacza postanowiła uhonorować suska Rada Miejska, przyznając mu w tytuł honorowy „Zasłużony dla miasta Sucha Beskidzka”. Uroczystość nadania tytułu i wręczenia odlanej z brązu statuetki „Konia Herbowego” miała miejsce na majowej Sesji Rady Miasta.