Przejdź do stopki

Zasady bezpieczeństwa użytkowania budynków

Treść

Wybudowanie domu lub innego budynku zgodnie ze sztuką budowlaną nie gwarantuje jeszcze, że przebywające w nim osoby będą bezpieczne. Uzależnione jest to od odpowiedzialności właściciela lub zarządcy nieruchomości. A zima jest tym okresem, w którym należy rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

 

 

W związku z  trwającym sezonem zimowym  i występującymi w ostatnich dniach intensywnymi opadami śniegu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Suchej Beskidzkiej przypomina właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, że ci są zobowiązani zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim siły natury, czyli wyładowania atmosferyczne, silne wiatry i właśnie opady śniegu. Ich wystąpienie może bowiem prowadzić do uszkodzenia obiektu budowlanego, a w konsekwencji do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi.

Zważając na możliwość wystąpienia opadów śniegu oraz dobowych wahań temperatury, powodujących oblodzenia pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach budynków oraz zwiększenie jej ciężaru konieczne jest kontrolowanie pokrywy śnieżnej. Ma to na celu utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym oraz zapobieganie pogorszeniu się właściwości użytkowej i technicznej obiektu. Trzeba pamiętać, że metr sześcienny suchego śniegu (puchu) ważny 200 kg, ale mokrego już cztery razy więcej, a gdy zamieni się w lód to jego waga oscyluje w okolicach… tony! To ciężar, którego duże połacie dachu mogą po prostu nie utrzymać i prowadzić do zawalenia się konstrukcji, a w konsekwencji być przyczyną tragedii. Dlatego tak ważne jest regularne odśnieżanie dachów, a w szczególności płaskich. W przypadku dużych obiektów ich właściciele lub zarządcy mają więcej obowiązków. Jeśli nie usuną śniegu, to budynek może zostać nawet zamknięty. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiektów o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości jest również niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu, stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej oraz pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

 

PINB przypomina ponadto o konieczności przeprowadzania kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przez osoby posiadające stosowne uprawnienia. Niesprawna instalacja wentylacyjna jak również gazowa może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia.

Wojciech Ciomborowski