Pasmo sukcesów muzyków Kapela Mała Ziemia Suska
Treść
Pandemia koronawirusa sprawiła, że szereg koncertów, konkursów i przeglądów odwołano, ale spora ich część została przeniesiona do internetu. Dla muzyków z Kapela Mała Ziemia Suska konkursowe występy on-line nie stanowiły przeszkód i ich dorobek prestiżowych ponownie się powiększył.
Fot. Paweł Adamek
Muzycy Kapeli Mała Ziemia Suska wzięli między innymi udział w 31. Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury, Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. Ich występy oceniali Bożena Lewandowska (przewodnicząca jury, etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego), Przemysław Ficek (muzyk, folklorysta z Jeleśni), Janusz Macoszek (muzyk, folklorysta z Istebnej) oraz Szymon Karpiński (sekretarz komisji, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej). Jurorzy zdecydowali, że wśród dorosłych instrumentalistów wygrana należy się Wojciechowi Kubasiakowi, a w kategorii młodzieżowej Maciejowi Kubasiakowi. Joannie Master przypadło drugie miejsce w kategorii dorosła śpiewaczka.
Występ laureatów można obejrzeć tutaj
W IV Konkursie Pieśni organizowany przez Fundację Braci Golec w gronie laureatów znalazły się solistka Joanna Master oraz Magdalena i Maria Kubasiak, które wystąpiły jako duet. Lureaci wystąpili w koncercie on-line nagranym w Ciścu na Żywiecczyźnie oraz w Stryszawskim Gminnym Ośrodku Kultury. Z uwagi na chorobę nie wzięła w nim Maria Kubasiak. Pomiędzy uczestnikami tego koncertu będzie jeszcze wybrane pierwsze miejsce. Jednak już sam fakt zostania laureatem jest sporym wyróżnieniem. Niemniej muzycy w napięciu oczekują na ostatecznie wyniki.
Kapela wzięła również udział w Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu, który ma na celu zaprezentowanie instrumentów i tradycji dudziarskich występujących w Polsce. Nabrał on charakteru międzynarodowego i propaguje polskie tradycje dudziarskie, które decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Gościnnie również możemy zobaczyć na nim dudy spoza granic naszego kraju (gajdy słowackie, czeskie, białoruskie). W tym roku zrejestrwoane występy przesłano do jego organizatora, a ten zaprezentował je na festiwalu w mediach społecznościowych.
Wojciech Kubasiak wystąpił w czteroosobowym składzie kapeli Studenckiego Zespołu Góralskiego - Skalni, który zajął wysokie II miejsce w 45 Konkursie Kapel Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu.
Obecnie kapela nagrywa materiał do projektu dr Agaty Mierzejewskiej - Ficek. Zakłada on zarejestrowanie 10 minut typowych babiogórskich melodii, które mają być emitowane w prezentacji regionów górali polskich.
Wojciech Ciomborowski