Trwa budowa zaplecza sportowego przy stadionie
Treść
Na terenie miejskiego centrum sportu „Babia Góra” trwa budowa nowego budynku zaplecza sportowego. Oprócz szatni i zaplecza socjalnego, z którego na co dzień będą korzystać kluby sportowe, w nowym obiekcie mieścić się będzie również baza hotelowa, gastronomiczna i biurowa suskiego centrum sportowego.
Zgodnie z przyjętym projektem rewitalizacji samorząd Suchej Beskidzkiej konsekwentnie realizuje przebudowę Centrum Sportu i Rekreacji, uzupełnia istniejącą infrastrukturę sportową, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo korzystającym z tego terenu mieszkańców. Pierwsze prace związane z modernizacją kompleksu sportowego rozpoczęły się w 2014 budową ciągu pieszo jezdnego, który docelowo połączył ul. Z. Karaś z ul. płk. T. Semika. Zbudowana trasa o długości ok 370 m pozwoliła na wydzielenie i lepsze zagospodarowanie terenów sportowych oraz stanowi również dojazd do stadionu. W krótkim czasie ciąg pieszo - rowerowy stał się ulubionym miejscem spacerowym, jazdy na rowerach i rolkach. Duża popularność nowej trasy komunikacyjnej sprawiła, że koniecznym stało się zwiększenie bezpieczeństwa na tym odcinku poprzez budowę oświetlenia, które zostało wykonane w 2019 roku. We wrześniu 2016 roku do użytku oddana została kompleksowo zmodernizowana, pełnowymiarowa bieżnia poliuretanowa wraz z urządzeniami sportowymi, stwarzająca doskonałe warunki do rozwoju dyscyplin lekkoatletycznych, oraz kryta trybuna na ponad 300 miejsc siedzących dla kibiców ligowych zmagań piłkarskich oraz różnego rodzaju zawodów organizowanych na suskim stadionie. Teren obiektu został również ogrodzony i wyposażony w monitoring.
Budowa zaplecza sportowego to kolejny, ważny krok realizowanego przez samorząd Suchej Beskidzkiej projektu rewitalizacji terenów sportowych w centrum miasta. Docelowo obiekt będzie wyposażony w część hotelowo-gastronomiczną i wraz z funkcjonującą infrastrukturą centrum sportu, stworzy doskonałe warunki na różnego rodzaju zgrupowania sportowe, mityngi i uzupełni bazę turystyczną miasta, a na co dzień zlokalizowane tam szatnie, pomieszczenia gospodarcze i administracyjne będą służyć działającym w mieście klubom sportowym. Rozpoczęta w lutym 2020 roku budowa nowego zaplecza sportowego, podzielona została na etapy. W ramach realizowanego obecnie pierwszego etapu do końca września wykonany zostanie obiekt w stanie surowym otwartym.
Zakres zleconych prac budowlanych obejmuje w szczególności roboty przygotowawcze i ziemne, wykonanie fundamentów wraz z ich izolacją, roboty murowe i żelbetowe, wykonanie elementów kanalizacji sanitarnej i opadowej, wykonanie więźby i pokrycia dachu oraz przebudowę sieci gazowej. Prace poprzedziła rozbiórka dotychczasowych drewnianych budynków zlokalizowanych na działce przeznaczonej pod budowę zaplecza sportowego. Dotychczas wykonane zostało już przyziemie budynku, oraz ściany parteru. Wartość zleconych robót pierwszego etapu inwestycji, który jest w całości realizowany przez Gminę Sucha Beskidzka, wynosi 1 302 414,23 zł. Termin budowy obiektu do stanu surowego, otwartego upływa z dniem 30 września 2020. Po zakończeniu tego etapu roboty wykończeniowe zaplecza sportowego będą kontynuowane przez samorząd miasta, natomiast pozostała część przeznaczona pod komercyjną działalność hotelowo - gastronomiczną, może być udostępniona prywatnym podmiotom, które zainwestują w prace wykończeniowe i będą je użytkować np. na zasadzie partnerstwa publiczno - prywatnego.
W efekcie na terenie centrum sportu funkcjonować będzie trzykondygnacyjny budynek (przyziemie, parter, piętro) o wymiarach 11,95 m x 42,90 m i powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 1 200 m2. Jak wyżej wspomniano, w poziomie przyziemia zlokalizowane będą pomieszczenia zaplecza sportowego oraz pomieszczenia techniczne czyli szatnie z węzłami sanitarnymi i łazienkami, pomieszczenia sanitarne, zarządu sportowego, sędziego, socjalne, archiwum, sala konferencyjna oraz pralnia i magazyny sprzętu. Pomieszczenia na parterze przystosowane będą do działalności gastronomicznej i administracyjnej. Znajdować się będzie tam recepcja i cafe bar, sala konsumpcyjna z zapleczem kuchennym oraz pomieszczenia biurowe i punkt informacji turystycznej. Na piętrze zaprojektowana została część hotelowa, a wiec pokoje dwuosobowe, trzyosobowe, czteroosobowe z węzłami łazienkowymi, mieszczące łącznie ok. pięćdziesiąt miejsc noclegowych.