Przejdź do stopki

Święto Miasta - wyjątkowy koncert, w wyjątkowym miejscu…

Treść

Dni Ziemi Suskiej są niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. W tym roku największa impreza plenerowa w Suchej Beskidzkiej organizowana w dniach 22 – 23 czerwca 2019 roku pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny, według przyjętej w czasie ostatnich lat formuły była prawdziwym festiwalem niezwykle różnorodnych i oryginalnych wydarzeń, przygotowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia, organizacje i kluby sportowe. Swoista mozaika różnorodnych atrakcji i nietuzinkowych programów artystycznych w otoczeniu suskiego zamku zapewniła wszystkim uczestnikom moc kulturalnych wrażeń.

 

 

Wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem kulturalnym najwyższej rangi podczas tegorocznych Dni Ziemi Suskiej, które ściągnęło na dziedziniec zamkowy setki melomanów i szczelnie go wypełniło była Gala Koncertowa dwunastu tenorów i sopranistki, w towarzystwie Narodowej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej  pod batutą Wojciecha Mrozka. Soliści i muzycy zachwycili śpiewem i wspaniałą muzyką. Podczas koncertu zgromadzona na dziedzińcu zamkowym - który w tym czasie stał się jedyną w swoim rodzaju sceną - publiczność usłyszała zarówno najsłynniejsze i najpiękniejsze fragmenty operetek, oper, jak i aranżacje utworów współczesnych, rockowych i popowych, oklaskiwane na całym świecie. Zabrzmiały takie przeboje jak ponadczasowa „Granada”, czy też hit Jana Kiepury „Brunetki Blondynki”, liryczne „Adagio” „Fall on me”, żywiołowe „We Will Rock You” zespołu Queen, romantyczne „Hallelujah”, „Grande Amore”a także„ YouRaise Me Up” Josha Grobana, oraz przeboje grupy ABBA, W. Houston, i wiele, wiele  innych. Tak naprawdę długo by wymieniać i tylko żal, że to już za nami….W czasie występu wykorzystane zostały walory odrestaurowanego zamku, ponieważ artyści wykonywali również utwory na zamkowych krużgankach, co w połączeniu z odpowiednim oświetleniem nadało przedsięwzięciu niepowtarzalnego klimatu i jeszcze bardziej uatrakcyjniło imprezę, a odpowiedni czas rozpoczęcia wydarzenia zaowocował barwną grą świateł na pograniczu dnia i nocy . Owacjami na stojąco publiczność podziękowała wykonawcom, a prawie trzygodzinny koncert na długo pozostanie w pamięci mieszkańców oraz gości, którzy z zapartym tchem słuchali  światowych przebojów. Producentem programu był znany suskiej publiczności Woytek Mrozek – producent, dyrygent, kompozytor, aranżer, solista i manager sztuki, który gościł już w Suchej Beskidzkiej podczas chociażby Koncertu Noworocznego w Sali Rycerskiej czy ubiegłorocznych Dni Ziemi Suskiej z operetką „Wesoła Wdówka”. 

Warto wspomnieć, że na tę okoliczność została zakupiona i specjalnie zaprojektowana scena, która swoim wyglądem idealnie komponowała się z zamkowymi murami i będzie stanowiła nierozerwalny element suskiego zamku przy organizacji kolejnych koncertów. 

Realizacja tego typu przedsięwzięć wymaga ogromnego nakładu pracy wielu osób oraz współpracy wszystkich podzespołów realizujących: tj. organizatorów, producentów, scenarzystów, ekip technicznych, orkiestry i solistów Ponadto realizacja plenerowa takich wydarzeń to dodatkowa trudność, ale jak się okazało już po raz kolejny,w Suchej Beskidzkiej organizatorzy stają na wysokości zadania i potrafią zorganizować wydarzenie na bardzo wysokim poziomie.

Muzyka klasyczna, opera i operetka  na stałe wpisały się w klimat suskiego zamku i tworzą unikalną ofertę dla naszego miasta. Koncerty tego gatunku to wydarzenia kulturalne o szczególnej renomie, dzięki którym w Suchej Beskidzkiej goszczą wybitni śpiewacy i światowej sławy muzycy. To wydarzenia, które wpisały się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych w naszym mieście i co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Więc nie pozostało nam nic innego tylko oczekiwać kolejnych wspaniałych przedsięwzięć i koncertów….a organizatorzy zapewniają że mają jeszcze wiele pomysłów…

Głównym patronem i organizatorem tego prestiżowego wydarzenia oraz wszystkich atrakcji i programów zaprezentowanych w ramach Dni Ziemi Suskiej 2019 był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.

 

Lucyna Steczek

fot. G.Wysmołek