Tłumy na spotkaniu z dyrekcją Zakładu Gazowniczego
Treść
Wypełniona do ostatniego miejsca (nawet stojącego) Sala Rycerska suskiego zamku jest potwierdzeniem ogromnego zainteresowania mieszkańców Suchej Beskidzkiej rozbudową sieci i przyłączami gazowymi. Mieszkańców naszego miasta nie trzeba już przekonywać do tego ekologicznego i wygodnego źródła ciepła. W poniedziałek 10 grudnia 2018 roku przyszli na spotkanie z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa z nadzieją, że dowiedzą się, w których rejonach miasta, a przede wszystkim kiedy będzie rozbudowywana sieć gazowa, do której mogliby podłączyć swoje budynki. Oczekiwali konkretnych odpowiedzi na wiele pytań zwłaszcza, że na spotkanie przyjechał sam dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Paweł Firlej wraz ze swoim zastępcą ds. technicznych Władysławem Ziomkiem oraz kierownikiem Gazowni w Wadowicach Jarosławem Pulchnym.
Pan dyrektor Paweł Firlej przybliżył mieszkańcom ogólny zarys procesu gazyfikacji terenów, wyjaśnił, że ze strony Polskiej Spółki Gazownictwa jest zainteresowanie rozbudową sieci i pozyskaniem kolejnych klientów. Obecni na sali mogli się również dowiedzieć, że na terenie Suchej Beskidzkiej jest już obecnie ponad 22 km sieci gazowej, z której korzystają wszystkie największe zakłady pracy, instytucje, placówki handlowe i wiele budynków jednorodzinnych. Spółka ma środki finansowe na dalszą rozbudowę i inwestycje, a kolejność ich realizacji zależy przede wszystkim od ilości odbiorców gazu, potwierdzenia opłacalności budowy sieci i warunków terenowych. W formie multimedialnej przedstawiony został proces, który należy przebrnąć, aby ostatecznie mogło być wykonane przyłącze gazowe do budynku.
Mieszkańcy poszczególnych rejonów miasta dopytywali kiedy mogą liczyć na gaz, z sali padały gorzkie słowa, bo niektórzy deklaracje gotowości korzystania z gazu do celów grzewczych składali blisko pięć lat temu i pomimo obietnic, w dalszym ciągu sieci gazowej w ich rejonach nie ma. Pan dyrektor stwierdził, że niedawno nastąpiła reorganizacja i Oddział w Krakowie przejął od Zakładu w Zabrzu m.in. powiat suski, dlatego nie może brać na siebie odpowiedzialności za to, na co nie miał wpływu. Nie może też udzielić konkretnej odpowiedzi i podać daty kiedy nastąpi rozbudowa gazociągu na poszczególnych ulicach Suchej Beskidzkiej, ponieważ zależy to od ilości złożonych wniosków, analizy opłacalności i podpisanych umów przyłączeniowych. Dodał, że wie o dużym zainteresowaniu w rejonach ul. Armii Krajowej, Kułasówki oraz Błądzonki i w najbliższych miesiącach zapadną decyzję co do rozbudowy sieci i przyłączy. Mieszkańcy zwracali też uwagę na przewlekłe i długotrwałe procedury poprzedzające wykonanie przyłączy i apelowali o ich przyśpieszenie. Pan dyrektor Firlej poinformował, że często dzieje się to z przyczyn od spółki niezależnych, wyraził nadzieję, że w przyszłym roku zmienią się przepisy, które mają uprościć procedury, bowiem Spółka Gazownicza już od dłuższego czasu apeluje o zwolnienie niektórych robót z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zastąpienie go tzw. zgłoszeniem. Pan dyrektor zadeklarował, że jego pracownicy zarówno w Wadowicach, jak i w Krakowie są do dyspozycji mieszkańców Suchej Beskidzkiej, w razie jakichkolwiek wątpliwości prosi o kontakt z nimi.
Wnioski o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej można też pobrać ze strony WWW.psgaz.pl w zakładce Dla Klienta. Pozytywne rozpatrzenie wniosku stanowi podstawę do zawarcia umowy przyłączeniowej, w której gazownia określi termin wykonania przyłącza do budynku. Dodatkowe informacje można uzyskać osobiście w Rozdzielni Gazu w Wadowicach - ul. Wenecja 3 lub telefonicznie 32 391 23 03.
Obecny na spotkaniu Burmistrz Suchej Beskidzkiej podziękował mieszkańcom za liczną obecność, co pokazuje olbrzymie zainteresowanie korzystaniem z gazu i wzmacnia pozycję miasta w rozmowach z dyrekcją OZG w Krakowie o rozbudowie sieci gazowej. Zwrócił się do wszystkich mieszkańców, którzy chcą ogrzewać gazem swoje budynki o składanie wniosków o wydanie warunków przyłączenia do sieci bez względu na to jaka odległość dzieli ich od istniejącego gazociągu, ponieważ tylko takie wnioski (a nie deklaracje) obecnie są brane pod uwagę przy planowaniu rozbudowy sieci. Pan burmistrz Stanisław Lichosyt oświadczył również, że podlegli mu pracownicy służą pomocą mieszkańcom przy wypełnianiu wniosków i zachęca wszystkich zainteresowanych do przyjścia do Urzędu Miasta, gdzie w pok. nr 31 (I piętro) można uzyskać nie tylko taką pomoc, ale również otrzymać aktualne formularze wniosków.
Zgodnie ze złożoną deklaracją dyrekcji Oddziału Gazowniczego w Krakowie, po złożeniu wszystkich wniosków, przy udziale przedstawicieli Gminy zostaną zorganizowane kolejne spotkania, podczas których będą omawiane plany budowy sieci w konkretnych rejonach miasta.
S.Stopka