Przejdź do stopki

Platforma widokowa na zboczu Mioduszyny

Treść

Sucha Beskidzka jest pięknie położonym miastem w malowniczej kotlinie śródgórskiej, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Oprócz walorów turystycznych ma bogate dziedzictwo kulturowe i ponad 600-letnią historię. Warto więc zadbać o to, aby wspaniałe widoki: panoramę miasta i okoliczne pasma górskie można było podziwiać z możliwie najlepszej perspektywy.

Już niebawem umożliwi to powstająca na zachodnim zboczu góry Mioduszyna platforma widokowa ze schronem turystycznym. Planując urządzenie takiego miejsca, samorząd Suchej Beskidzkiej dwa lata temu wykupił odpowiedni teren od prywatnych właścicieli, a następnie zlecił wykonanie dokumentacji projektowej. Niedługo potem pojawiła się możliwość pozyskania na ten cel środków europejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania z siedzibą w Suchej Beskidzkiej. Roli inwestora podjęło się jedno z działających na terenie miasta stowarzyszeń, ono też wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie ponieważ mogło pozyskać większą niż Gmina dotację. Złożony przy współpracy z samorządem miasta wniosek, przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny i otrzymał dotację w maksymalnej wysokości tj. prawie 200 tys. złotych. Obecnie trwają już prace budowlane i choć prowadzone są w bardzo trudnym, górskim terenie, to przebiegają sprawnie i jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego winny być zakończone  w grudniu 2018 roku. Całe przedsięwzięcie jest koordynowane i realizowane przy ścisłej współpracy z Gminą Sucha Beskidzka.

Zaprojektowany zakres realizowanego obecnie przedsięwzięcie obejmuje budowę punktu widokowego tj. platformy wzniesionej kilka metrów nad istniejącym zboczem. Pod platformą zostanie zbudowany schron turystyczny, w którym będzie można ukryć się w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych.  Konstrukcja platformy i schronu wykonywana jest z elementów żelbetowych oraz profili stalowych ocynkowanych i malowanych proszkowo. Sama platforma wraz z podestem, których nawierzchnia wykonana będzie z desek tarasowych kompozytowych mają powierzchnię ok 72 m2. Tyle samo będzie miała powierzchnia schronu. W otoczeniu obiektu będą też schody terenowe oraz siedziska wykonane w części z pozyskanego w trakcie robót rodzimego surowca kamiennego. Ważnym elementem budowanego obiektu będzie zrekonstruowany krzyż, który stoi w odległości kilku metrów od platformy. Drewniany krzyż jest obecnie w złym stanie, przysłonięty przerastającymi go drzewami, jest na nim wyryta data 1963 rok lecz prawdopodobnie postawiony był w miejscu jeszcze starszego z okresu przedwojennego, ponieważ widnieje na starych zdjęciach Suchej z okresu międzywojennego. Nowy, dziewięciometrowy krzyż wykonany będzie ze stali nierdzewnej i zostanie podświetlony dzięki zamontowanej na platformie instalacji fotowoltaicznej.  Z platformy widokowej będzie można obserwować imponujący widok całego okolicznego terenu, głównie panoramę miasta Sucha Beskidzka z suskim zamkiem i kościołem oraz doliny Skawy i Stryszawki, pasma górskie Beskidów: Żywieckiego, Małego i Makowskiego. Jednorazowo na platformie widokowej będzie mogło przebywać około 30 osób. Platforma  dostępna będzie dla zwiedzających bezpłatnie przez cały rok. Dla turystów przygotowana zostanie również dodatkowo tablica informacyjna z opisem widocznej panoramy itp.

Mamy nadzieję, że z nowej atrakcji turystycznej naszego miasta będzie można korzystać już pod koniec bieżącego roku, choć zapewne wiosną i latem będzie bardziej odpowiedni czas, aby udać się na spacer i podziwiać piękno krajobrazu i poznawać uroki Suchej Beskidzkiej. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zostanie tam zmontowana kamera, która będzie umożliwiała transmisje online.

Lucyna Steczek

Zdjęcia