Przejdź do stopki

Dzień Czystego Powietrza w Suchej Beskidzkiej

Treść

W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza ustanowionego w Polsce czternaście lat temu, dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego oraz uczniowie ze suskich szkół podstawowych (blisko 200 dzieci) wzięli udział w przemarszu głównymi ulicami miasta w Suchej Beskidzkiej. Ponadto przy Urzędzie Miasta stacjonował Spirobus, w którym zainteresowane osoby mogły bezpłatnie skorzystać z mobilnych badań spirometrycznych. W badaniach udział wzięło 65 osób.

Dzieci i młodzież z naszego miasta udowodniła w wczorajszej akcji, że nie są im obojętne losy naszego środowiska. Najmłodsi przedstawiciele Suchej Beskidzkiej niosąc bardzo wymowne transparenty np. z napisami: „Nie truj dzieci- nie pal śmieci!” czy „Kochasz dzieci, nie pal śmieci!” manifestowali przeciwko spalaniu śmieci w piecach. Dodatkowo przedszkolaki rozdawały ulotki dotyczące smogu oraz niskiej emisji co spotkało się z dużym zainteresowaniem i zadowoleniem przechodniów. Na koniec dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę o ochronie środowiska.

Celem tego typu akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych, czy odpadów węglowych w piecach domowych. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce.  Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Albowiem z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Wiele w tej dziedzinie zostało już powiedziane i napisane, niestety w dalszym ciągu nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z zanieczyszczonego powietrza. Nadal są osoby, które wychodzą z założenia, że "Powietrza nie widać, więc problemu nie ma". Dlaczego więc np. jeśli widzimy brudną wodę w szklance to się jej nie napijemy? Za to brudnym powietrzem oddychamy na co dzień…

Wraz z rozpoczynającym się okresem grzewczym znacznemu pogorszeniu ulega jakość powietrza. Dzieje się tak głównie z naszej przyczyny, wciąż bowiem zbyt wielu mieszkańców próbuje oszczędzać kosztem zdrowia i jakości życia innych. W dodatku owe „oszczędności" dla domowego budżetu są jedynie pozorne, ponieważ tani opał niskiej jakości ma jednocześnie niską efektywność energetyczną, za to pozostawia najwięcej szkodliwych dla zdrowia substancji i pyłów.  Nie wszyscy ogrzewają domy tym, czym powinno się je ogrzewać. Oprócz węgla czy drewna w kotłach często lądują plastiki, stare ubrania i lakierowane meble. Proceder ten jest wynikiem oszczędności lub zwykłej niewiedzy. Niestety, niesie ze sobą bardzo poważne skutki. Spalanie różnego rodzaju materiałów w paleniskach domowych generuje przede wszystkim olbrzymią liczbę szkodliwych, często rakotwórczych związków chemicznych, które zatruwają nasz organizm. Metale ciężkie, dioksyny i inne szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi  substancje przedostają się nie tylko do powietrza, ale także podłoża i wód gruntowych. Substancje wydzielające się w trakcie palenia śmieciami wywołują alergie, niewydolność układu oddechowego, udary mózgu, choroby serca, porażenia i nowotwory. Zawarte w powietrzu związki mogą być w przyszłości odpowiedzialne za zaburzenia neurologiczne, hormonalne i immunologiczne szczególnie u małych dzieci. To, czym pali się w domowym piecu, nie jest więc z całą pewnością prywatną sprawą każdego właściciela lokalu. Od jego rozsądku, wiedzy i swoistej dyscypliny związanej z przestrzeganiem zakazu palenia odpadami zależy przecież jakość i czystość powietrza w całym mieście, a pośrednio także zdrowie i życie nas wszystkich!

 

Zachęcamy również do kontaktu z Urzędem Miasta Sucha Beskidzka w celu informacji o możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany pieców w ramach projektu „Obniżenie poziomu niskiej emisji w Gminie Sucha Beskidzka poprzez wymianę  źródeł ciepła na biomasę i paliwa gazowe”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20.