Przejdź do stopki

Sucha Beskidzka wśród najlepszych gmin w Polsce !

Treść

Wszelkie działania i inicjatywy podejmowane przez samorząd Suchej Beskidzkiej mają na celu dobro mieszkańców i ciągłe podnoszenie poziomu życia, poprzez realizację polityki zrównoważonego rozwoju. Działania te są dostrzegane i doceniane między innymi przez ogólnopolskie gremia. Gmina od lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach i plebiscytach. Potwierdza to również tegoroczne wyróżnienie w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, przyznane naszemu miastu podczas konferencji zorganizowanej 15 października w gmachu Sejmu RP. W kategorii gmin miejskich Sucha Beskidzka została sklasyfikowana na 7. miejscu co po raz kolejny potwierdza, że należy do grona najlepszych i najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce.

Ranking jest organizowany co roku przez Sejmową Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Politechnikę Warszawską oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego – „Teraz Polska”. Zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej od wielu lat prowadzi badania nad zrównoważonym rozwojem, obejmującym wszystkie gminy w Polsce, łącznie 2479 jednostek samorządowych.  Stworzony przez ekspertów ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Twórcy rankingu dokładnie przyglądają się wszystkim jednostkom samorządowym w Polsce, które podzielone są na cztery kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie, a wyniki odzwierciedlają w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w poszczególnym podziale gmin. Przy ich ocenie bierze się pod uwagę aż piętnaście wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Zestawienie jest prezentacją dynamiki rozwoju miast i gmin w Polsce oraz analizą głównych czynników, które mają na to największy wpływ. Oceniane przez autorów rankingu dane pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, który jest największą w Polsce bazą danych o gospodarce i gospodarstwach domowych, innowacjach, finansach publicznych, społeczeństwie, demografii i środowisku. Klasyfikacja odbywa się więc bez żadnego udziału samorządów. Pod uwagę brane były m.in. takie wskaźniki jak: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wysokość dochodów własnych w budżecie, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba miejsc pracy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, saldo migracji, czy liczba bezrobotnych na 1000 mieszkańców . Ponadto brane pod uwagę są m.in. procent ludności objętej usługami wodociągowymi, kanalizacyjnymi oraz wskaźnik procentowy korzystających z oczyszczalni ścieków.

Warto również wspomnieć, że w roku bieżącym nasze miasto zostało dodatkowo wyróżnione za zajęcie V miejsca w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Zwiększających Liczbę Osób Pracujących w latach 2003-2017 w kategorii gmin miejskich. Dyplomy i gratulacje dla Miasta Sucha Beskidzka odebrał w Sali Kolumnowej Sejmu RP Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt.

Na uznanie zasługuje fakt, że nasze miasto w tym prestiżowym rankingu już sześciokrotnie było klasyfikowane w pierwszej dziesiątce. Ponowna obecność Suchej Beskidzkiej wśród polskich miast w tegorocznej ścisłej czołówce rankingu świadczy o dalszym, intensywnym rozwoju naszego miasta. Warto podkreślić, że spośród wszystkich małopolskich gmin jedynie Sucha Beskidzka, Zakopane i Kraków znalazły się w pierwszej dziesiątce w swoich kategoriach.

Lucyna Steczek


Prezentujemy laureatów konkursu JST Zrównoważonego Rozwoju - najlepszych dziesięciu w poszczególnych kategoriach:

RANKING GMIN MIEJSKICH

  1. Krynica Morska
  2. Karpacz
  3. Łeba
  4. Złotów
  5. Bieruń
  6. Żywiec
  7. Sucha Beskidzka
  8. Lubawa
  9. Mielec
  10. Zakopane

W tej kategorii z powiatu suskiego miasto Jordanów zajęło 161 miejsce.

 

RANKING GMIN WIEJSKICH

  1. Kleszczów
  2. Kobierzyce
  3. Tarnowo Podgórne
  4. Puchaczów
  5. Baranów
  6. Goczałkowice- Zdrój
  7. Suchy Las
  8. Komorniki
  9. Legnickie Pole
  10. Nadarzyn

W tej kategorii z powiatu suskiego Zembrzyce zajęły 722 miejsce , Stryszawa 823, Zawoja 1255, a Budzów 1518 miejsce.

 

RANKING GMIN MIEJSKO-WIEJSKICH

  1. Polkowice
  2. Stryków
  3. Ożarów Mazowiecki
  4. Dziwnów
  5. Swarzędz
  6. Zbąszynek
  7. Błonie
  8. Kórnik
  9. Łomianki
  10. Nowy Tomyśl

W tej kategorii z powiatu suskiego Maków Podhalański zajął 522 miejsce

 

RANKING MIAST NA PRAWACH POWIATU

  1. M. st. Warszawa
  2. Poznań
  3. Rzeszów
  4. Wrocław
  5. Katowice
  6. Kraków
  7. Sopot
  8. Bielsko-Biała
  9. Krosno
  10. Gdańsk

Zdjęcia