Przejdź do stopki

Pociąg Retro odwiedzi Suchą Beskidzką

Treść

W najbliższą sobotę 14 kwietnia po raz kolejny na suski dworzec zawita zabytkowy pociąg retro. Skład przemierzy fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”.

Galicyjska Kolej Transwersalna została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjny łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Suchej Beskidzkiej i Żywcu.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Zabytkowy pociąg retro odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 09:46. Przyjazd do stacji Sucha Beskidzka zaplanowano na godzinę 10:53, gdzie  turystów przywita regionalna kapela, która podczas postoju pociągu będzie umilała czas grając rodzimy folklor, a suska maskotka Kicek rozda zebranym pamiątki z Suchej Beskidzkiej w postaci folderów i drobnych gadżetów. Do Żywca pociąg dotrze na 13:09, gdzie planowany jest happening promocyjny i poczęstunek regionalnymi przysmakami.

Podróż powrotną pasażerowie zabytkowego pociągu rozpoczną w Żywcu o godzinie 16:00, do  Suchej Beskidzkiej dotrą ok. 17:30, a podróż zakończy się w Chabówce o 19:06.

Przejazd zabytkowym pociągiem retro to wspaniała podróż przez historię przywołującą najpiękniejsze wspomnienia z dziecinnych lat, a także unikalna przygoda. Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935 oraz lat 1960-1964, pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i skorzystania z tak rzadkiej i niepowtarzalnej atrakcji turystycznej!

S.Stopka