Parki narodowe w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Konferencja Naukowa w Suchej Beskidzkiej.
Treść
O wyzwaniach, jakie niesie konieczność współpracy między parkami narodowymi w Polsce a światem nauki i biznesu, dyskutowali uczestnicy konferencji, która odbyła się 21 lutego br. w sali Rycerskiej Suskiego Zamku.
Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji samorządowych, naukowych, kulturalnych oraz dyrekcja i wykładowcy WSTiE z Suchej Beskidzkiej jako organizatorzy. „Model działalności parków narodowych w szerszym otoczeniu społeczno-gospodarczym” to kolejny ekspercki projekt badawczy, realizowany przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Położony nieopodal Babiogórski Park Narodowy był obiektem zainteresowania w przedstawionych referatach. Park jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce.
W ramach dyskusji na konferencji wskazano, że priorytetem jest problem akceptacji dla stosowanych w parkach zasad ochrony przyrody. Niewystarczająco głęboka świadomość ekologiczna mieszkańców, a także względnie dobra świadomość ekologiczna samorządów przyczynia się do lekceważenia zasad ochrony przyrody przez przedsiębiorców związanych z usługami turystycznymi i sportowymi w parku. Obrady prowadzone w interdyscyplinarnym gronie pozwoliły rzucić nowe światło na omawiane zagadnienia. Tworzenie „otuliny społecznej” wokół parku narodowego m. in. poprzez: edukację środowiskową prowadzoną przez parki, a także partycypację społeczną w „zarządzaniu” parkiem narodowym przyniesie oczekiwane rezultaty. Wdrożenie zaleceń suskich badaczy ma prowadzić do poprawy funkcjonalności parków i optymalizacji współpracy parków narodowych z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Stworzenie kompleksowych narzędzi do badania parków narodowych to kolejny postulat naukowców.
(S. Stopka)