Przejdź do stopki

Nie pal śmieci, nie truj dzieci!

Treść

W miniony wtorek (14 listopada) w ramach Dnia Czystego Powietrza, uczniowie suskich szkół podstawowych i Przedszkola Samorządowego przeszło przez Suchą Beskidzką, trzymając w rękach własnoręcznie przygotowane transparenty.


 
Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Na dodatek spalane są wciąż w piecach słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca.
We wtorek 14 listopada uczniowie suskich szkół podstawowych oraz Przedszkola Samorządowego, wzięli udział w happeningu z okazji Dnia Czystego Powietrza. Jak przypominają organizatorzy wydarzenia, powietrze nie zna granic, dlatego nie wystarczy, że mieszkańcy jednej miejscowości dbają o jego jakość. Trzeba wspólnej pracy wszystkich w regionie, aby sytuacja uległa poprawie.
200 uczniów przeszło przez miasto z własnoręcznie przygotowanymi transparentami, rozdając ulotki informujące o konieczności i sposobie dbania o powietrze. Widząc dym z komina w legendarnej Karczmie Rzym postanowili wejść do środka, niestety okazało się to niemożliwe, postanowili więc wykonać sobie pamiątkową fotografię przed budynkiem. Pikietujący uczniowie odwiedzili także suski CECH, gdzie rozdali ulotki.
W Rynku na wszystkich zainteresowanych czekał spirobus, w którym specjalnie przeszkolony pracownik dokonywał profesjonalnych badań. Z możliwości sprawdzenia swojego zdrowia skorzystało 50 osób w wieku od 25 do nawet 90 lat. Wyniki badań nie były jednak najlepsze, ponieważ aż u 65 procent badanych wykryto mniejsze lub większe zmiany w czynności układu oddechowego. Wielu z pacjentów posiadało zaburzenia niewydolności oskrzeli, czyli podejrzenie astmy oskrzelowej.
Po południu na najmłodszych czekała dodatkowa atrakcja w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II, a mianowicie przedstawienie przygotowane przez teatr Krak-Art z Krakowa. W zabawny i angażujący sposób aktorzy wyjaśnili uczniom, dlaczego warto dbać o czyste powietrze i że najważniejszym jest, aby zacząć od siebie samego.
Wręczono również 120 nagród uczniom, którzy przygotowali banery lub plakaty nawiązujące do wtorkowego wydarzenia. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, 33 znajdują się w naszym kraju. W czwartek Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Kosmisja Europejska uruchomiła interaktywną mapę, dzięki której można sprawdzić wartość Europejskiego indeksu jakości powietrza (European Air Quality Index). Przedstawia ona pomiary w większości krajów europejskich - łącznie z ponad 2000 stacji pomiarowych, aktualizowanych co godzinę. Polsce nie ustępuje jedynie bliska naszych granic wschodnia część Czech, hiszpańska Andaluzja i Paryż. To są jedyne miejsca, gdzie jakość jest określana na najgorszym poziomie - jakości "bardzo złej".
(SnS)