Przejdź do stopki

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej

Treść

11 listopada Sucha Beskidzka, jak co roku, włączyła się do ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795-1918).



 
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jednak prawie każda Gmina w Polsce tego dnia również włącza się do obchodów.
W Suchej Beskidzkiej miejskie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się przed południem na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na Kwaterze Wojskowej. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. NNMP, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowali program słowno – muzyczny. W prezentowanych utworach młodzież dzieliła się swoimi refleksjami dotyczącymi ojczyzny i tego, czym jest dla nich patriotyzm. Uroczysty charakter mszy św. w intencji Ojczyzny podkreśliła homilia ks. dr hab. Roberta Nęcka oraz obecność pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Błądzonka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Miasto, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze "Ziemi Babiogórskiej" Oddział w Suchej Beskidzkiej, Koło Pszczelarzy „Jodła”, Szkołę Podstawową Nr 1 im. Jana Pawła II, Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im Marii Skłodowskiej – Curie, Zespół Szkół im. Walerego Goetla oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa. Po Mszy Świętej przedstawiciele samorządu, instytucji i stowarzyszeń oraz  mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych wzięli udział w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą na ulicę Józefa Piłsudskiego, by złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Marszałka i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość.  Wartę Honorową w tym miejscu pełniła Jednostka Strzelecka oraz harcerze z Drugiego Szczepu Drużyn Harcerskich „Horyzont”, który został powołany 3 listopada 2017 roku w Hufcu Ziemi Wadowickiej i skupia drużyny harcerskie z terenu powiatu suskiego. Szczepem Harcerskim „Horyzont” z Suchej Beskidzkiej kieruje komenda szczepu, na której czele stoi komendant dh phm. Jerzy Szwed. Po krótkim wystąpieniu Burmistrz Miasta podziękował zebranym za liczne przybycie, które jest znakiem pamięci o Ojczyźnie. Na zakończenie uroczystości Miejska Orkiestra Dęta zaprezentowała repertuar utworów patriotycznych. Zwieńczeniem Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej był wieczorny koncert na zamku suskim, w którym wystąpili laureaci X Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna" pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Przygotowania do tegorocznej edycji Festiwalu rozpoczęły się od eliminacji, w których udział wzięli dzieci młodzież i dorośli  z powiatu suskiego. 3 listopada konkursowe jury w składzie Edward Sochacki, Maciej Leśniak, Zbigniew Kowalski wysłuchało wykonań łącznie ok. 180 osób przyznając nagrody i wyróżnienia dla laureatów.
Nagrody i statuetki laureaci konkursu otrzymali 11 listopada podczas finałowego koncertu X Festiwalu Pieśni Patriotycznej, z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej Suchej Beskidzkiej Bogusława Ćwiękały, wiceprzewodniczącego Krystiana Krzeszowiaka oraz sekretarza Starostwa Powiatowego Krzysztofa Kołacza. Publiczność na własne uszy mogła się przekonać jak wysoki poziom prezentowali laureaci tegorocznego konkursu. Doskonałe przygotowanie pozwoliło wszystkim osobom zebranym w sali Rycerskiej na wczucie się w klimat tego szczególnego dnia jakim jest Święto Niepodległości dla polaków.
Przy ocenie, oprócz wrażeń estetycznych, jury brało pod uwagę m.in. tematykę prezentowanego utworu, dykcję, intonację, zgodność rytmiczną oraz zaangażowanie i ekspresję. Tuż przed rozpoczęciem koncertu  przewodniczący komisji konkursowej Edward Sochacki podkreślił w swoim wystąpieniu, że w  porównaniu do poprzednich edycji w tegorocznym Festiwalu Pieśni Patriotycznej jury odnotowała większą liczbę utworów z akompaniamentem „na żywo”.W repertuarach poszczególnych wykonawców pojawiło się również kilka utworów, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane w ramach Festiwalu Pieśni Patriotycznej, co jest dowodem zarówno dobrej znajomości oraz świadomego doboru repertuaru, jaki i tego, że katalog utworów patriotycznych stale się rozwija, a obok nowych aranżacji i interpretacji znanych pieśni, pojawiają się również współczesne kompozycje. (SnS)