Przejdź do stopki

Sucha Beskidzka w pierwszej trójce najlepiej rozwijających się miast w Polsce!

Treść

Podczas konferencji zorganizowanej 6 listopada w gmachu Sejmu RP ogłoszone zostały wyniki Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W kategorii gmin miejskich Sucha Beskidzka utrzymała swój wynik z ubiegłego roku plasując się na 3. miejscu wśród wszystkich miast, tym samym udowadniając,że należy do grona najlepszych gmin w Polsce. 

Współorganizatorem konferencji była Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Zespół prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka i mgr Michała Staniszewskiego od wielu lat prowadzi badania nad zrównoważonym rozwojem gmin, na podstawie wskaźników obejmujących czternaście lat (2003-2016). Badaniem (rankingiem) objęte są wszystkie gminy w Polsce. Podstawą rankingowania jest syntetyczna miara rozwoju, wyliczana na podstawie zbioru 15 zmiennych opisujących rozwój gospodarczy, społeczny i ochronę środowiska. Zestawienie jest prezentacją dynamiki rozwoju miast i gmin w Polsce oraz analizą głównych czynników, które mają na to największy wpływ.

Pod uwagę brane były m.in. takie wskaźniki jak: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wysokość dochodów własnych w budżecie, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba miejsc pracy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców czy liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców. Ponadto brane pod uwagę są m.in. napływ i odpływ ludności, procent ludności objętej usługami wodociągowymi, kanalizacyjnymi oraz oczyszczalni ścieków Jak wskazują autorzy badania - ranking ten  nastawiony jest na promowanie rozwoju i identyfikowanie dobrych praktyk w realizacji kluczowych celów długoterminowych (kształtowania konkurencyjności inwestycyjnej i kreowanie miejsc pracy, kształtowanie konkurencyjności migracyjnej, poprawianie warunków życia mieszkańców, rozwój przedsiębiorczości i zwiększanie wskaźnika samodzielności finansowej  - udziału dochodów własnych). Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, łącznie 2479 jednostek samorządowych, a materiałem źródłowym oceny są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych. Klasyfikacja odbywa się więc bez żadnego udziału samorządów i jest prowadzona oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich, a wyniki odzwierciedlają w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w poszczególnym podziale gmin. Jak podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. „Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty” – zaznaczył. Tym bardziej cieszy fakt, że nasze miasto ponownie znalazło się w gronie najlepiej rozwijających się gmin w Polsce - w kategorii gmin miejskich. Dyplom i gratulacje dla Miasta Sucha Beskidzka za trzecie miejsce w rankingu odebrał w Sejmie RP Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt.

Przypomnijmy, że nasze miasto w tym prestiżowym rankingu już pięciokrotnie było klasyfikowane w pierwszej dziesiątce. Utrzymanie wysokiego,  trzeciego miejsca wśród polskich miast w tegorocznym rankingu świadczy o dalszym, dynamicznym rozwoju miasta. Warto podkreślić, że spośród wszystkich małopolskich gmin w poszczególnych kategoriach, żadna nie osiągnęła lepszego wyniku od Suchej Beskidzkiej.

(L.Steczek)

Prezentujemy pełną listę laureatów konkursu JST Zrównoważonego Rozwoju:

 

 

 

Gminy wiejskie:

  1. Kleszczów
  2. Kobierzyce
  3. Tarnowo Podgórne
  4. Puchaczów
  5. Suchy Las
  6. Baranów
  7. Lesznowola
  8. Rewal
  9. Komorniki
  10. Nadarzyn

 

Gminy miejsko-wiejskie:

  1. Polkowice
  2. Ożarów Mazowiecki
  3. Stryków
  4. Kórnik
  5. Błonie
  6. Nowe Skalmierzyce
  7. Zbąszynek
  8. Międzyzdroje
  9. Dziwnów
  10. Swarzędz

 

Gminy miejskie:

  1. Karpacz
  2. Krynica Morska
  3. Sucha Beskidzka
  4. Złotów
  5. Pruszcz Gdański
  6. Lubawa
  7. Bieruń
  8. Łeba
  9. Żywiec
  10. Mielec

 

Miasta na prawach powiatu:

  1. Warszawa
  2. Poznań
  3. Katowice
  4. Wrocław
  5. Kraków
  6. Gliwice
  7. Sopot
  8. Gdańsk
  9. Rzeszów
  10. Opole

Ranking Gmin