Treść
Apeluję do mieszkańców Suchej Beskidzkiej, którzy korzystają w dalszym ciągu z tradycyjnych i przestarzałych systemów grzewczych o racjonalne ogrzewanie swoich budynków mając na uwadze rodzaj, jakość oraz sposób spalanego paliwa. Od 01 lipca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz paliw, które zawierają więcej niż 15% drobnej frakcji węgla. Zakaz ten obowiązuje wszystkich mieszkańców, bez względu na to kiedy zaopatrzyli się w tego rodzaju odpady węglowe. Przestrzeganie prawa w tym zakresie będzie w sposób konsekwentny i stanowczy egzekwowane przez Straż Miejską.
Samorząd Suchej Beskidzkiej podejmuje działania podnoszące świadomość ekologiczną i stosuje różnego rodzaju zachęty do wymiany systemów grzewczych na ekologiczne. Od wielu lat udziela wsparcia wszystkim właścicielom budynków, którzy decydują się wymienić stare piece na nowoczesne i ekologiczne odpowiedniki. Obecnie w dalszym ciągu istnieje możliwość uzyskania dotacji na wymianę pieca na ekogroszek w wysokości do 6 500 zł oraz do pieca gazowego w kwocie do 10 500 złotych. Gmina pozyskała również środki unijne na przebudowę systemów grzewczych. Co roku przybywa gospodarstw domowych stosujących ekologiczne źródła ciepła i dzięki temu, że nie zatruwają powietrza od nowego roku takie budynki będą zwolnione z podatku od nieruchomości.
Z roku na rok na terenie naszego miasta zawęża się liczba starych pieców w których oprócz dozwolonego opału węglowego możliwe jest spalanie odpadów. Dla osób, które nadal jeszcze nie rozumieją, że trują siebie i sąsiadów spalając odpady, a szczególnie plastikowe opakowania, folie, czy lakierowane stare meble, nie będzie żadnej tolerancji. Tego rodzaju praktyki, nie waham się ich nazywać barbarzyństwem, będą tak jak do tej pory karane z całą surowością. W razie podejrzeń o spalanie śmieci proszę mieszkańców Suchej Beskidzkiej o współpracę ze Strażą Miejską i pracownikami Urzędu Miasta. Każde zgłoszenie będzie traktowane poważnie, a w przypadku wątpliwości pobierane będą próbki popiołów do specjalistycznych badań na obecność niedozwolonych substancji. Pomagając w identyfikowaniu osób spalających odpady nie powinniśmy mieć żadnych oporów, bo sąsiad, który nas truje nie zasługuje na szacunek. Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia i usprawiedliwienia dla spalania odpadów, tym bardziej, że w naszym mieście odbieramy każdą ilość śmieci w ramach zryczałtowanej opłaty.
Warto przypomnieć, że w Suchej Beskidzkiej funkcjonuje stały monitoring powietrza w formie siedmiu sensorów zamontowanych na zlecenie Gminy w kilku rejonach miasta. Czujniki powietrza przesyłają aktualne dane co kilka minut. Każdy mieszkaniec mając dostęp do internetu może w każdej chwili sprawdzić stan powietrza w swoim rejonie w czasie rzeczywistym.
Adres strony internetowej czujników zlokalizowanych przy ulicach: płk. T. Semika (Orlik), Makowskiej, Wadowickiej, Zasypnickiej, Role i Podksięże to: LINK
Do strony obsługującej ul. Błądzonka: LINK
Stanisław Lichosyt
Burmistrz Suchej Beskidzkiej