Przejdź do stopki

Trafić pod wskazany adres

Treść

Według planów niektórych polityków już trzy lata temu miał zniknąć obowiązek meldunkowy co oznaczałoby ni mniej ni więcej, że wszyscy bylibyśmy „obywatelami świata", a adres zamieszkania nie byłby potrzebny. Wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne, ale pomysłodawcy twierdzili, że ma to ułatwić życie. Komu? W jakim zakresie i czy taki eksperyment zdałby egzamin w naszych warunkach, można mieć poważne wątpliwości. Tak czy inaczej nazewnictwo ulic funkcjonuje na całym świecie i tak zapewne pozostanie, a zlokalizowane przy tych ulicach budynki powinny mieć numery i to najlepiej porządkowe, po to aby można było trafić pod wskazany adres.


 
W Suchej Beskidzkiej pod tym względem niestety nie jest dobrze, a poprawne numeracje są jedynie na nielicznych ulicach. Są to zaszłości sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to kolejne numery nie były przypisywane do działek budowlanych wzdłuż danej ulicy, lecz były i są nadal nadawane wg kolejności oddawanych do użytku budynków. Stąd dziś na przykład na ulicach Role, Podksięże czy też Zasypnica dochodzi do tak kuriozalnych przypadków, że na jednym budynku widnieje numer 15, ale już na sąsiednim – 95. Dodatkowo właściciele wielu budynków zaniedbują obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem co pogłębia numeracyjny chaos.
Problem nie jest łatwy do rozwiązania, bo nie wszyscy chcą go dostrzec, a ponadto wiąże się z kosztami dla mieszkańców. Pomimo tego władze Suchej Beskidzkiej cztery lata temu rozpoczęły proces porządkowania numeracji budynków i nazewnictwa ulic, a właściwie nadawania nazw ulicom dotychczas bezimiennym. W pierwszej kolejności zmiany przeprowadzono w rejonie Błądzonki. Sceptyków wówczas nie brakowało lecz dzisiaj zdecydowana większość mieszkańców pozytywnie ocenia nowy porządek. Na koszt Gminy zostały wykonane (w jednakowym stylu) i przekazane mieszkańcom tabliczki z numerami, a same numery zostały nadane nie tylko istniejącym budynkom, ale również zarezerwowane dla działek możliwych do zabudowy w przyszłości.
Po pierwszej udanej akcji przyszedł czas na kolejne rejony miasta. Tym razem zaproponowano porządkowanie w rejonie Zasypnicy i Role. Pracownicy Urzędu Miasta po wykonaniu inwentaryzacji i wielu tygodniach pracy w terenie  przygotowali plansze z nową numeracją przy poszczególnych ulicach i propozycjami nowych nazw ulic, dotychczas nienazwanych. Przy tej okazji zaproponowano również zmianę nazwy ul. Role na ul. Piotra Komorowskiego fundatora starego kościoła w Suchej Beskidzkiej i niegdyś współwłaściciela żywiecczyzny. - „Utrwalany przez dziesięciolecia chaos numeracyjny budynków jest dzisiaj niemożliwy do opanowania bez wykonania całkowicie nowej ewidencji. Opracowana koncepcja jest tylko naszą wstępną propozycją do merytorycznej dyskusji. Liczymy przy tym na współpracę i zaangażowanie mieszkańców. Nie zamierzamy niczego narzucać, a bez zgody większości nie będziemy wprowadzać żadnych zmian. Możemy też ograniczyć się jedynie do porządkowania numerów budynków, nie wprowadzając nowych nazw ulic. Uważam jednak, że warto rozważyć ten temat przy okazji porządkowania numeracji budynków, ponieważ koszty zmian w każdym przypadku są takie same” – mówił burmistrz Stanisław Lichosyt. (G.W.)
 
Cały artykuł można przeczytać w najnowszym wydaniu Miesięcznika Samorządowego ZIEMIA SUSKA, który jest już do nabycia w punktach z prasą.


Miesięcznik Samorządowy do nabycia w:
-InterMarche
-Market Kicek ul. Nad Skawą 1
-Market Jasień ul. Błądzonka
-Sklep Barwinek koło szpitala
-Market Pod Wiązem ul. Piłsudskiego 1
-Sklep wielobranżowy przy PKS
-Punkt Ksero na terenie szpitala
-Sklep Żabka ul. Mickiewicza
-Sklep CH Urbańscy (pasaż)
-Miejski Ośrodek Kultury – Zamek ul. Zamkowa 1