Treść
Memoriał Henryka Łasaka to najwyżej klasyfikowany jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Polsce, od lat zaliczany jest do najważniejszych punktów w międzynarodowym kalendarzu kolarskich imprez. Na linii startowej w Suchej Beskidzkiej każdego roku spotykają się kolarze światowej klasy, zarówno utytułowani, reprezentujący różne państwa i renomowane ekipy, jak i młodzi zawodnicy, którzy mają w dorobku medale mistrzów świata i europy. Tegoroczna edycja Memoriału odbędzie się w sobotę 12 sierpnia. W kolarskim miasteczku na rynku w Suchej Beskidzkiej, gdzie po raz 19 – ty rozstrzygną się losy międzynarodowego wyścigu, sportowców dopingować będą kibice i fani wyścigów rowerowych z całej Polski.
Impreza współorganizowana przez Miasto Sucha Beskidzka i grupę Duo Circuli przy współpracy z gminami Stryszawa i Zembrzyce oraz Powiatem Suskim cieszy się coraz większą popularnością. Ranga zawodów wzrasta i z roku na rok przybywa ekip zagranicznych. Na starcie międzynarodowego wyścigu rokrocznie meldują się największe firmy i ekipy kolarskie z Polski i Europy w tym z Niemiec, Francji, Danii, Ukrainy, Czech, Słowenii Rosji, Estonii i innych, a nawet ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Memoriał Henryka Łasaka jest uznawany za jeden z najtrudniejszych klasyków rozgrywanych w Polsce. W kalendarzu europejskich wyścigów kolarskich UCI Europe Tour sporządzanym przez Międzynarodową Unię Kolarską posiada kategorię 1.2. To przyciąga nazwiska znane w kolarskim świecie. „Zawodnicy bardzo chętnie do nas przyjeżdżają. Nie musimy zabiegać o start ekip zagranicznych, bo same wysyłają do nas zgłoszenia ” - mówił w ubiegłym roku Tadeusz Mytnik dyrektor wyścigu, wychowanek legendarnego trenera Łaska i utytułowany zawodnik, który do połowy lat osiemdziesiątych święcił triumfy na międzynarodowych szosach zdobywając m.in. srebrny medal olimpijski na igrzyskach w Montrealu i podwójny tytuł drużynowego mistrza świata w Barcelonie.
Memoriał kolarski rozgrywany od 1999 w Suchej Beskidzkiej upamiętnia sylwetkę Henryka Łasaka, najwybitniejszego trenera w historii kolarstwa w naszym kraju, który na przełomie lat 60. i 70. doprowadził polskich zawodników do pierwszych sukcesów na arenie międzynarodowej. W 1973 roku trenerską karierę Henryka Łasaka przerwała tragiczna śmieć w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej, oddalonej o ok. 30 km na południowy – wschód od stolicy powiatu suskiego. W gronie jego podopiecznych znalazły się najznamienitsze postaci polskiego kolarstwa sportowego, olimpijczycy i mistrzowie świata, a wśród nich m.in. Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Mieczysław Nowicki, Lucjan Lis czy Edward Barcik, którzy co roku podczas memoriału goszczą w Suchej Beskidzkiej wspominając swojego nauczyciela i mistrza. Trasa wyścigu kolarskiego wiedzie przez malownicze tereny Suchej Beskidzkiej i sąsiadujących z miastem gmin. Tradycyjnie linia startu i meta zlokalizowane są przy suskim rynku. Zawodnicy mają do pokonania jedną rundę honorową i cztery rundy ulicami miasta oraz pięć pętli prowadzących przez okoliczne miejscowości. Wyścigi górskie należą do najbardziej widowiskowych i rządzą się swoimi prawami. Wymagają od kolarzy ogromnego wysiłku, pełnej koncentracji i doskonałego przygotowania technicznego. Na każdym okrążeniu zawodnicy muszą się zmierzyć z licznymi podjazdami i ostrymi łukami na stromych zjazdach. Jak pokazały wcześniejsze edycje trudy trasy wytrzymują tylko kolarze najwyższej próby. Z około 150 zawodników startujących w każdym z osiemnastu dotychczasowych wyścigów, niespełna połowa osiągała metę. Trzykrotnie w Memoriale Henryka Łasaka triumfował Mistrz Polski z 1999 roku i zwycięzca Tour de Pologne - Cezary Zamana. W ubiegłorocznych zawodach pierwszy na mecie zameldował się Kolarz Verva Active Jet Paweł Franczak, który po piorunującym sprincie z peletonu zostawił za plecami Sylwestra Janiszewskiego z Wibatech Fuji i Artura Detko, jadącego w barwach Domin Sport.
Do startu w 19. Wyścigu Memoriałowym Henryka Łasaka, który rozpocznie się w samo południe, 12 sierpnia w okolicach suskiego rynku, zgłosiło się już ponad 160 kolarzy z dwudziestu drużyn. Tegoroczne zawody będą rozgrywane na trasie o długości 165,5 km. Po przejechaniu rundy honorowej i czterech okrążeń ulicami Suchej Beskidzkiej zawodnicy skierują się w stronę Zembrzyc. Dalej trasa wyścigu wiedzie przez Tarnawę Dolną, Krzeszów, Kuków i Stryszawę w kierunku mety w Suchej Beskidzkiej. Kolarze będą musieli pokonać pięć takich pętli. Z pewnością sobotnie zawody przyniosą ze sobą wiele emocji. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców, gości, miłośników kolarstwa i wyścigów rowerowych oraz fanów oddanych tej dyscyplinie sportu do wspólnego kibicowania na suskim rynku. Na wszystkich uczestników imprezy czekają liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów, konkursy z nagrodami oraz festyn strażacki. Dzień wcześniej w piątkowe popołudnie o godz. 16:00 na terenie Centrum Sportowego „Babia Góra” w Suchej Beskidzkiej tradycyjnie rozegrany zostanie kolejny Mały Wyścig Kolarski Henryka Łasaka z udziałem dzieci i młodzieży.(G.Wysmołek)
Partner wyścigu: