Czujniki powietrza w różnych rejonach miasta
Treść
Sucha Beskidzka ma zdiagnozowany problem jakości powietrza. Przez okres dwóch lat tj.
2013 i 2014 stacja monitoringu powietrza zlokalizowana na terenach pomiędzy
segmentami handlowo-usługowymi, a osiedlem Na Stawach dostarczyła danych m.in.
na temat poziomu pyłu zawieszonego PM-10 w powietrzu zarówno w okresie
grzewczym jak też letnim.
W naszym mieście, podobnie jak niemal we wszystkich miejscowościach województw położonych na południu Polski, stan powietrza w okresie grzewczym pozostawia wiele do życzenia. W 2014 roku został opracowany Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Suchej Beskidzkiej, który zatwierdziła Rada Miasta i jest on sukcesywnie i konsekwentnie realizowany. Od tego czasu między innymi zlikwidowanych zostało kolejnych kilkaset palenisk węglowych w blokach mieszkalnych , w miejsce których wybudowano ekologiczne kotłownie gazowe, w wielu budynkach jednorodzinnych wymieniono stare piece węglowe na nowoczesne kotły spełniające normy ekologiczne w tym opalane gazem. Montowane są odnawialne źródła energii, podnoszona efektywność energetyczna budynków, prowadzone kontrole gospodarki odpadami itd. Sucha Beskidzka jako jedna z dwóch gmin województwa małopolskiego w 100% zrealizowała Program Ochrony Powietrza. W celu dalszego ograniczania niskiej emisji samorząd miasta podejmuje kolejne działania, w tym pomoc finansową przy wymianie starych pieców węglowych, planuje się również wprowadzenie ulg podatkowych dla tych, którzy nie zatruwają powietrza stosując ekologiczne paliwa. Te konkretne i konsekwentne działania, a nie trwający już kilka lat medialny lament nad stanem powietrza, muszą przynieść oczekiwane przez mieszkańców efekty.
Od ostatnich pomiarów jakości powietrza w Suchej Beskidzkiej upłynęły dwa lata. Nadszedł więc czas aby sprawdzić w jakim stopniu dotychczasowe intensywne działania samorządu i mieszkańców wpływają na obniżenie niskiej emisji w naszym mieście. Burmistrz Miasta korzystając z oferty nowatorskich rozwiązań i nowoczesnych technologii podjął decyzję o zainstalowaniu na terenie Suchej Beskidzkiej sieci sensorów, które na bieżąco monitorują jakość powietrza. Są to niewielkie czujniki rozmieszczone obecnie w sześciu wybranych miejscach, które umożliwiają zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych o powietrzu w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są informacje o jakości powietrza. Sensory mierzą najważniejsze parametry dla człowieka tj. poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Każde z urządzeń jest połączone z siecią Wi-Fi , a wszystkie zmiany stanu powietrza pojawiają się na mapie w sieci internetowej niemal natychmiast i są aktualizowane średnio co dwie minuty. W Suchej Beskidzkiej sensory zostały umieszczone przy ulicy płk T. Semika, Role-Zawodzie, Zasypnica 1, Wadowickiej, Makowskiej oraz Podksięże (nie jest wykluczone, że ich lokalizacja będzie się zmieniać). Dostarczają więc informacji na temat powietrza z różnych rejonów miasta, a także z osiedli mieszkaniowych położonych na wyższych partiach (gdzie przynajmniej teoretycznie powietrze powinno być lepszej jakości). Warto dodać, że na podstawie dotychczasowych obserwacji wyniki notowane przez poszczególne czujniki potrafią się różnić nawet trzykrotnie pomimo, że odległość pomiędzy nimi wynosi nie więcej niż 1500 m. Wiele zależy od ruchów powietrza, temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności powietrza. Należy się również liczyć z tym, że bieżące wskazania tego systemu będą wyższe od notowań stacji monitorujących ponieważ te ostatnie podają uśrednione wyniki co godzinę.
Dzięki zainstalowanemu systemowi mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mają dostęp do informacji o jakości powietrza w czasie rzeczywistym co może pomóc przy wyborze czasu i miejsca aktywności na wolnym powietrzu.
Informacje te można uzyskać pod adresem:
https://map.airly.eu/#latitude=49.73312&longitude=19.59745