Przejdź do stopki

Ostatnia szansa na zgłaszanie projektów rewitalizacyjnych

Treść


Przypominamy, że Sucha Beskidzka prowadzi prace na rzecz opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, który pozwoli pozyskać wsparcie finansowe dla projektów inwestycyjnych i projektów miękkich poprawiających sytuację osób najbardziej wykluczonych w mieście. Zasadą jest zmniejszenie problemów społecznych w obszarze rewitalizacji (zob. obszar rewitalizacji), przy czym inwestycje mogą być prowadzone również poza jego granicami - ważne, żeby korzystali na nich mieszkańcy obszaru rewitalizacji.

 

Projekt, który Państwo zgłosicie musi odpowiadać na problemy społeczne opisane w Diagnozie Społecznej. Podmiotami, które mogą pozyskiwać środki na rewitalizację społeczną są:
  1. Jednostki samorządu terytorialnego,
  2. Instytucje kultury,
  3. Partnerzy społeczni i gospodarczy,
  4. Kościoły i związki wyznaniowe,
  5. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  6. Parki Narodowe i Krajobrazowe,
  7. Przedsiębiorcy,
  8. Szkoły wyższe / pozostałe szkoły niepubliczne.
 
Korzyści z wpisania Projektu do GPR
Wpisanie projektu do Gminnego Programu Rewitalizacji pozwoli na pozyskiwanie środków finansowych z 11. Osi Regionalnego Programu Rewitalizacji Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 (link - strony 255 - 274). Prawdopodobny termin składania wniosków o dofinansowanie to maj 2017 roku. Dodatkowy nabór planowany jest w latach 2018 / 2019.
 
Zakres projektowy realizowany w ramach osi 11. RPO WM:
 
  1. Przebudowa, rozbudowa, modernizacja i adaptacja obiektów infrastrukturalnych z przeznaczeniem na cele społeczne;
  2. Budowa, przebudowa, rozbudowa, modernizacja i adaptacja obiektów infrastruktury kultury;
  3. Działania prowadzące do ożywienia gospodarczego rewitalizowanych obszarów (np. zagospodarowanie przestrzeni na cele gospodarcze);
  4. Zagospodarowanie (przebudowa, rozbudowa, modernizacja i adaptacja) przestrzeni publicznej na cele społeczne (np. place, skwery, parki);
  5. Modernizacje, renowacje budynków użyteczności publicznej poprawiające ich estetykę zewnętrzną;
  6. Modernizacje, renowacje części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. odnowienie elementów strukturalnych budynku (dachy, fasady, okna i drzwi w fasadzie, klatki schodowe i korytarze, windy).
 
.       W przypadku gdy projekt będzie poprawiał sytuację społeczną w obszarze rewitalizacji, ale nie wpisuje się w zakres osi 11. RPO, prawdopodobnie będzie mógł uzyskać wyższą punktację przy pozyskiwaniu środków z innych źródeł (w tym z innych osi RPO WM na lata 2014 - 2020). Dotyczy to również projektów miękkich czyli nieinwestycyjnych.
 
 
Ważne: Gminny Program Rewitalizacji opracowywany jest w perspektywie do 2025 roku. Oznacza to, że projekty mogą dotyczyć okresu lat 2017 - 2025.
 
Ostateczny termin zgłaszania projektów to 13 lutego 2017 roku. Prosimy o przesyłanie projektów z wykorzystaniem formularza projektowego.