Przejdź do stopki

„Podaj dalej ... drugie życie odpadów"

Treść

Do niedawna recykling kojarzył nam się głównie z segregowaniem śmieci. Wykonane przez najmłodszych prace konkursowe w ramach tegorocznej akcji sprzątania świata „Podaj dalej ... drugie życie odpadów" dowodzą jednak, że z surowców wtórnych możemy stworzyć praktyczne i ładne przedmioty.


 

Tegoroczna akcja sprzątania świata w Suchej Beskidzkiej trwała od 19 do 22 września. W tym czasie dzieci z suskich przedszkoli i szkół podstawowych wraz z opiekunami dzielnie sprzątali wyznaczone obszary miasta. Z pomocą rodziców, dziadków i wychowawców przygotowywali również konkursowe prace, które zostały zaprezentowane w czasie finału akcji. W piątek 23 września wykonane z najrozmaitszych materiałów modele robotów, zwierząt, postaci z kreskówek... wypełniły płytę suskiego rynku. Jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem: wyłonić najciekawsze prace spośród ponad setki przygotowanych z niezwykłą starannością i pomysłowością projektów. Oceniano zarówno kreatywność twórców, jak i dbałość o detale oraz czas poświęcony na wykonanie przedmiotów z plastikowych opakowań i butelek, tekturowych pudełek, folii, skrawków materiałów oraz aluminiowych puszek. Po burzliwych obradach komisja konkursowa przyznała kilkanaście nagród uczestnikom, którzy w istocie „przywrócili życie odpadom” spoglądając na nie w nowy, innowacyjny sposób. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Zuzana Wójcik, Piotr Kąkol, Dominik Świerkosz, Anna Moskała, Marta Mamcarz, Krzysztofo Madej, Emilia Oczkowska, Emilia Mielec, Emilia Trojanowska, Joanna Bogdanik, Lena Pochopień, Tosia Wrotniak, Julia Tokarz, Kacprowi Wątroba, Robert i Wojciech Rusin oraz Zuzia Rusak i Filip Oleksy.
 
Kolejnym punktem programu był pokaz Eco Fashion, w czasie którego młodzi kreatorzy mody prezentowali zaprojektowane oraz wykonane  z odpadów stylizacje. Wcześniej zebrani na suskim rynku uczniowie i przedszkolaki obejrzeli spektakl przygotowany przez młodzież z suskiego gimnazjum, promujący ekologiczne postawy i prezentujący złe skutki zaśmiecania środowiska. Jak co roku najmłodsi wzięli również udział w konkursie plastycznym, malując na płycie rynku przy użyciu kolorowej kredy obrazy przedstawiające sposoby ponownego wykorzystania odpadów. Ogromną popularnością cieszyły się również kolorowe „ekologiczne” tatuaże. (GW)