Samorządowcy wraz z rodzinami i przyjaciółmi wędrowali od wczesnych godzin porannych sześcioma trasami wiodącymi z Zembrzyc, z Krzeszowa, z Makowa Podhalańskiego, z Zawoi, z Dąbrówki, oraz z parku zamkowego na górę Jasień. Tam przy Kaplicy Konfederatów Barskich odprawiona została Msza św. Przewodniczył jej kapelan SGB o. Tomasz Michalski. Składka zebrana podczas mszy św. została przekazana przez Starszego Gazdę Marka Listwana o. Wojciechowi Żółtemu z Parafii pw. Michała Archanioła w Wierzbowcu na Ukrainie, który przybył na złaz, by podziękować za przekazane środki zebrane w ramach prowadzonej od lat przez Stowarzyszenie akcji „Żywy Krzyż”.
Po uroczystościach na górze Jasień burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt wraz ze Starszym Gazdą Markiem Listwanem zaprosili uczestników na wspólne spotkanie w parku zamkowym, gdzie każdy mógł się posilić i odpocząć przy śpiewie i muzyce serwowanej przez kapelę „Skoblicka” i zespół „Mała Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej. Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń, odnawiania i zawiązywania nowych kontaktów oraz integracji społeczności samorządowej. Na scenie prezentowały się poszczególne grupy samorządowców, a dzieci brały udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez Beskidzka Grupę GOPR oraz Babiogórski Park Narodowy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również i tym razem Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przygotowało dyplomy dla najmłodszego i najstarszego uczestnika złazu, najbardziej rozśpiewanej grupy, najliczniejszej grupy złazowej, najliczniejszej rodziny oraz, dla osoby która uczestniczyła we wszystkich złazach. Aż trzy dyplomy przyznano gminie Budzów: dla najmłodszej uczestniczki, którą była Melania Mosór oraz dla najliczniejszej i najbardziej rozśpiewanej grupy. Tytuł najstarszego uczestnika złazu otrzymał były samorządowiec z gminy Bystra-Sidzina pan Zbigniew Podsadecki, dyplom dla najliczniejszej rodziny odebrała rodzina Lachów z Koszarawy, natomiast wyróżnienie za udział we wszystkich złazach wręczono panu Janowi Łaciakowi z Gminy Stryszawa, który wcześniej jednym tchem wymienił w kolejności wszystkie miejscowości, w których odbyły się dotychczasowe spotkania samorządowców.
W czasie spotkania w parki zamkowym głos zabrał Antoni Karlak Wójt Gminy Jabłonka, który na ręce Starszego Gazdy Marka Listwana złożył serdeczne podziękowanie dla Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich za uczestnictwo w obchodach 450-lecia lokacji Jabłonki, a szczególnie za organizację drugiego dnia obchodów, w czasie którego odbyła się konferencja z okazji XX-lecia działalności Stowarzyszenia. Prowadzący imprezę Piotr Jezutek odczytał list od Wojewody Małopolskiego Józefa Pilcha skierowany na ręce Starszego Gazdy, w którym Wojewoda pogratulował konsekwencji w realizacji celów Stowarzyszenia, a także podkreślił znaczenie tego typu przedsięwzięć dla umacniania samorządowej wspólnoty i integracji środowiska.
Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Zdrużenie Babia Hora serdecznie dziękują uczestnikom XXI Złazu Samorządowców za liczne przybycie i wspaniałą atmosferę, a także wszystkim osobom i instytucjom za pomoc i zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia. Kolejny Złaz Samorządowców już za rok w Zembrzycach! (GW)
autorem fotoreportażu z XXI Złazu Samorządowców jest Marek Fluder