Treść
W marcu br. burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt zlecił wykonanie dokumentacji projektowej nowego chodnika i ścieżki rowerowej. Obecna nawierzchnia asfaltowa w sąsiedztwie suskiego pasażu czasy świetności ma już za sobą. Po kilkunastu latach użytkowania na jej powierzchni powstały liczne zagłębienia, w których zbiera się woda i tworzą się kałuże utrudniające przejście pieszym i przejazd rowerzystom. Stąd decyzja o modernizacji, która zakłada poszerzenie istniejącego ciągu pieszo – rowerowego i wykonanie nowej nawierzchni z kostki brukowej na odcinku od skrzyżowania ulic Mickiewicza i Handlowej do Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej. To jednak nie koniec zmian.
Najbliższe otoczenie pasażu zyska nową aranżację i przerodzi się w prawdziwy miejski deptak. Twórcza stylizacja ukształtowania terenu za pomocą dekoracyjnej kostki brukowej o różnych odcieniach , w którą wkomponowano istniejące murki i schody podkreśla charakter miejsca, podnosząc jego walory użytkowe i estetyczne. Koncepcja rewitalizacji terenu wzdłuż pasażu handlowego nie ogranicza się jednak wyłącznie do uporządkowania przestrzeni. Ma także inspirować i zachęcać mieszkańców do interakcji z otoczeniem, dlatego w obrębie promenady zaprojektowano place rekreacyjne, które zapełnią się elementami małej architektury, nawiązującymi do współczesnych trendów aranżacji przestrzeni publicznej. Wśród nich znajdą się wplecione w obecny krajobraz ławki, fontanny, rzeźba plenerowa w postaci szklanych kul oraz stylizowane gabloty informacyjne. Całości dopełni klimatyczne oświetlenie – parkowe lampy i podświetlane elementy infrastruktury. Zakres inwestycji przewiduje również uporządkowanie drzewostanu i zieleni wzdłuż projektowanego deptaka oraz nowe nasadzenia. - Już dziś suski pasaż oprócz funkcji handlowej jest także miejscem spotkań, szeroko rozumianej rekreacji i rozrywki. Warto wykorzystać potencjał tej przestrzeni. Planowane przedsięwzięcie ma na celu nadanie temu miejscu odpowiedniej rangi w architekturze miasta, właściwej dla zajmowanej lokalizacji i wykreowanie przyjaznego otoczenia dla spędzania wolnego czasu – mówi burmistrz Stanisław Lichosyt.
Koncepcja rewitalizacji ciągu pieszo - rowerowego i terenów przyległych wzdłuż pierzei wykonana przez zespół architektów Małgorzatę Reciak, Dominikę Spyrkę i Krzysztofa Reciaka została zaprezentowana właścicielom nieruchomości położonych w obrębie suskiego pasażu handlowego w czasie spotkania, które odbyło się we wtorek 9 sierpnia 2016 roku w suskim magistracie. Kiedy ruszą pierwsze prace? Jeżeli miasto uzyska środki zewnętrzne inwestycja zostanie zrealizowana już w przyszłym roku. W przeciwnym razie gmina będzie musiało bazować wyłącznie na własnych dochodach i wówczas realizacja projektu wydłuży się do dwóch, trzech lat. (GW)