Przejdź do stopki

Dwie dekady Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich

Treść

W tym roku mija 20 lat od momentu powstania Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Z okazji jubileuszu w poniedziałek 11 lipca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbyła się konferencja, w której uczestniczyli samorządowcy, reprezentujący gminy członkowskie, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji oraz osoby od lat związane ze stowarzyszeniem. Galę uświetniły prelekcje zaproszonych gości i występy zespołów regionalnych. W czasie uroczystych obchodów wręczono laury babiogórskie szczególnego stopnia zasłużonym dla ochrony dziedzictwa regionalnego i promocji obszaru wokół Babiej Góry.


 
Każda okrągła rocznica to czas wspomnień, refleksji i podsumowań. To czym Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich może się pochwalić po 20 latach swego istnienia to z pewnością sukcesy w dziedzinie promocji dziedzictwa i edukacji regionalnej. Wydarzenia i przedsięwzięcia realizowane przez stowarzyszenie z roku na rok zyskują na popularności. Ogromnym uznaniem i renomą cieszą się również publikacje wydawane z ramienia SGB - przewodniki, mapy , roczniki i kalendarze.  Od dwóch dekad organizacja z powodzeniem integruje środowisko lokalne, propaguje rodzime zwyczaje,  tradycje i popularyzuje wiedzę na temat  regionu.
 
W czasie spotkania w Orawskim Centrum kultury przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich starszy gazda Marek Listwan przedstawił zebranym najważniejsze inicjatywy i działania podejmowane w minionych latach przez SGB oraz dotychczasowy dorobek organizacji. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Przewodnik Marcin Leśniakiewicz opowiedział o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych gmin babiogórskich, natomiast dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek omówił w swej prezentacji walory przyrodnicze obszaru stowarzyszenia. Na zakończenie sesji referatowej wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak opowiedział o dobrych praktykach współpracy gmin z SGB na przykładzie gminy Jabłonka. Tuż po prelekcji odbyło się uroczyste wręczenie laurów babiogórskich, poprzedzone laudacjami wygłoszonymi przez włodarzy gmin, z których pochodzą wyróżnione osoby. Statuetkę oraz dyplom z rąk starszego gazdy Marka Listwana oraz burmistrza Suchej Beskidzkiej Stanisława Lichosyta odebrał STANISŁAW KUBASIAK, instruktor i opiekun suskich kapel regionalnych za propagowanie, utrwalanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego miasta  oraz regionu. Dzięki jego zaangażowaniu i aktywności młodzieżowe zespoły mogą pochwalić się licznym sukcesami na krajowych i zagranicznych festiwalach, konkursach i przeglądach. Dla Stanisława Kubasiaka  jest to kolejne wyróżnienie w dziedzinie promocji kultury regionu. W 2014 roku otrzymał on prestiżowy tytuł Osobowość Ziem Górskich, przyznawany przez koalicję Marek Ziem Górskich. Podczas gali 20 – lecia Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w czteroosobowym gronie wyróżnionych laurami babiogórskimi znaleźli się ponadto: MIECZYSŁAW STANOWSKI - kierownik zespołu regionalnego Stronianie i założyciel grupy młodzieżowej Mali Stronianie, za  osiągnięcia w dziedzinie kultury, a szczególnie za popularyzację piękna i różnorodności folkloru Gminy Stryszów oraz aktywność na niwie samorządowej, POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM „KOŁO” W JABŁONCE za  wieloletnią, działalność na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, oraz FRANCISZEK PINDZIAK w uznaniu za długoletnią i pełną poświęcenia pracę na rzecz Gminy Lipnica Wielka w dziedzinie samorządowej, strażackiej oraz kulturalnej
 

Starszy Gazda Marek Listwan wręczył ponadto pamiątkowe medale, wydane z okazji XX-lecia działalności Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, z herbami wszystkich gmin członkowskich na rewersie. Otrzymali je wójtowie gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia, a także  Tomasz Pasierbek dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego i Starosta Zubrohlavy Pavol Bugel, przedstawiciel Združenia Babia Hora. Z kolei przewodniczący SGB Marek Listwan odebrał z rąk Antoniego Karlaka Pasterski Róg - nagrodę przyznawaną osobowościom i instytucjom za szczególny wkład w rozwój kultury regionu i rozpowszechnianie orawskiego folkloru.

 
Po części oficjalnej odbył się koncert zespołów i kapel regionalnych „Nuty wokół Babiej Góry”. Na scenie Orawskiego Centrum Kultury zaprezentowali się artyści z kapeli „Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej, „Mali Stronianie” ze Stryszowa, „Juzyna” z Zawoi, „Budzowskie Kliszczaki”, „Jaferki” z Koszarawy, „Babiogórzanie Polana Makowska”, „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej, „Hajduki” z Zubrzycy Dolnej i „Jaszczurowianki” z Gminy Mucharz.  Przez całe popołudnie można było oglądać wystawy: wydawnictw Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, strojów ludowych, rękodzieła ludowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się potrawy i wypieki przygotowane przez stowarzyszenia i koła gospodyń.
 
Tekst i fot. G.Wysmołek