Przejdź do stopki

Jubileusz PTTK w Suchej Beskidzkiej

Treść

Od sześciu dekad działają na rzecz promocji turystki w naszym regionie. Organizują rajdy, wycieczki piesze i autokarowe. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu kilkaset tysięcy turystów przemierzających corocznie szlaki wiodące na szczyt „Babiej Góry” i przez okoliczne pasma górskie, może bezpiecznie dotrzeć do wybranych miejsc i cieszyć się pięknem beskidzkich krajobrazów.


W sobotnie przedpołudnie 16 stycznia w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej członkowie  PTTK "Ziemi Babiogórskiej" im. prof. dra Walerego Goetla obchodzili 60 – lecie istnienia oddziału towarzystwa. Uroczystość była połączona  z jubileuszem 50-lecia działalności Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wawrzyńca Szkolnika. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście: burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt, starosta suski Józef Bałos, a także Jerzy Kapłon - członek Zarządu Głównego PTTK, dyrektor Centralnego Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK.

 
Najważniejsze wydarzenia z historii babiogórskiego oddziału PTTK przybliżył prezes Wojciech Żak. Następnie przyszedł czas na wręczenie pamiątkowych odznaczeń dla długoletnich i zasłużonych działaczy towarzystwa oraz dyplomów, dla współpracujących z odziałem PTTK instytucji. Złotą Honorową Odznaką PTTK - najwyższym odznaczeniem turystycznym w Polsce- uhonorowano Barbarę Sasułę i Annę Żaczek, natomiast brązowe odznaczenia otrzymali Irena Denis, Jacek Duś, Marcin Leśniakiewicz, Halina Mikołajczyk i Piotr Pochopień. Podziękowania i dyplom dla gminy Sucha Beskidzka odebrał także burmistrz Stanisław Lichosyt. Przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych kół przewodnickich wręczyli natomiast prezesowi oddziału Wojciechowi Żakowi okolicznościowe listy gratulacyjne i złożyli życzenia dalszych lat działalności.
 
   

Oddział PTTK w Suchej Beskidzkiej powstał 15 listopada 1955 roku. Pierwszym prezesem wybrany został Józef Żak, który piastował tę funkcję przez 36 lat.  Siedzibą babiogórskiego oddziału  była na początku  Świetlica Związku Zawodowego Kolejarzy,  następnie Świetlica Babiogórskiej Fabryki Mebli, a od 1978 roku do dnia dzisiejszego jest nią zabytkowy dworek przy ul. Mickiewicza w Suchej Beskidzkiej.  Od początku istnienia babiogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego działacze podejmowali starania na rzecz rozwoju turystyki górskiej oraz narciarstwa. Wiosną 1965 roku odbyły się pierwsze egzaminy, które zdało czternaście osób i tak rozpoczęła się działalność przewodnicka przy nowopowstałym kole. Jego członkowie oprowadzali wycieczki i kolonie, przebywające na terenie powiatu suskiego. W latach 70 Oddział przejął opiekę nad szlakami w pasmach Babiogórskim i Jałowieckim. W 1979 roku nadano mu imię prof. dra Walerego Goetla.

Oddział PTTK „Ziemi Babiogórskiej” może poszczycić się nie tylko bogatą historią. Jego obecna działalność także budzi uznanie. W dalszym ciągu  do najważniejszych zadań towarzystwa należy  znakowanie nowych szlaków turystycznych oraz utrzymywanie istniejących tras górskich wędrówek. Pod opieką babiogórskiego oddziału PTTK znajduje się  51 szlaków o łącznej  długości 335,8 km, w tym te najbardziej uczęszczane w Beskidach  – w rejonie Babiej Góry, Paśmie Policy oraz w obrębie głównego szlaku Beskidzkiego od Jordanowa po Mędralową. PTTK w Suchej Beskidzkiej organizuje także imprezy cykliczne, wśród których dużym uznaniem cieszy się "Rajd Górski Babia Góra", Rajd "Koskowa Góra", Rajd "Podbeskidzkie Miasta", oraz Rajd Gwiaździsty Szlakami Kardynała Wyszyńskiego. Działające przy suskim oddziale PTTK koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wawrzyńca Szkolnika liczy obecnie 40 członków, a jego prezesem jest Marcin Leśniakiewicz. (GW)