Przejdź do stopki

Nowa jakość w dostępie do kultury – wyróżnienie dla suskiego muzeum

Treść

W dniu 1 października w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbyło się podsumowanie Wieloletniego Rządowego Programu Kultura +. Beneficjentem programu było również Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, które z powodzeniem aplikując do konkursów zorganizowanych w ramach Kultury+ w priorytecie Digitalizacji, zrealizowało dwa duże projekty służące ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego o łącznej wartości ponad 200 000,00 zł.


fot. Bartek Syta
 

W 2011 roku była to organizacja nowoczesnej i w pełni wyposażonej pracowni do digitalizacji zbiorów, a w 2012 roku - digitalizacja zabytków architektury i sztuki miasta Sucha Beskidzka. Suska instytucja kultury ze względu na skalę digitalizacji obejmującej kilka tysięcy jednostek muzealnych i archiwalnych, projekty te realizowała od grudnia 2011 roku do końca września 2015 roku przy udziale finansowym Gminy Sucha Beskidzka i współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie (programy: „Konserwator” i „Konserwator bis”).


Podczas czwartkowej uroczystości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska, podsumowała pięcioletnie działania beneficjentów. Zwróciła uwagę na fakt, że podejmowane prace miały znaczący wpływ na dostęp społeczeństwa do kultury cyfrowej. Pani Minister wręczyła również podziękowania wyróżnionym w ramach Programu instytucjom, wśród których znalazło się  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej. W imieniu suskiej instytucji kultury symboliczną statuetkę wraz z podziękowaniem odebrała  Barbara Woźniak – dyrektor muzeum i autorka koncepcji projektów.

 

 
fot. Bartek Syta

Digitalizacja prowadzona przez Muzeum Miejskie, objęła cenne dla dziedzictwa kulturowego miasta Sucha Beskidzka, regionu babiogórskiego oraz kultury narodowej zabytki architektury i sztuki w tym małą architekturę sakralną w postaci kaplic, kapliczek i przydrożnych krzyży, rękopisy, pamiątki, fotografie, manuskrypty, muzealia i księgi z byłej biblioteki Kanoników Regularnych Laterańskich, datowane od  XVI do XIX w. Suska instytucja kultury tworząc cyfrowe muzeum, udostępniła w sieci część poddanych digitalizacji zasobów jak: fotografie, panoramy sferyczne zabytków, dokumenty, manuskrypty, prasę lokalną i regionalną (MS „Ziemia Suska”, „Biuletyn Podbabiogórski”, Roczniki Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich), przedwojenne wydawnictwa znajdujące się w zbiorach biblioteki Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Parafii suskiej (http://zbiory.sucha-beskidzka.pl/). Proces digitalizacji objął muzealia, materiały archiwalne, biblioteczne i audiowizualne, opracowane zgodnie z tzw. katalogiem dobrych praktyk. Efekty digitalizacji, zgodnie z kryteriami programu zostały przekazane do czterech narodowych centrów kompetencji, tj. Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), Narodowego Instytutu  Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów  (NIMOZ), Biblioteki Narodowej (BN) i Narodowego Instytutu Audiowizualnego Wszystkie poddane cyfryzacji zasoby, łącznie ze zbiorami audiowizualnymi są dostępne w pracowni digitalizacyjnej muzeum. (GW)