Treść
W ramach imprezy beneficjenci funduszy unijnych z różnych zakątków województwa małopolskiego prezentowali, na przygotowanych przez siebie stoiskach, dotychczasowy dorobek, dzielili się swym doświadczeniem oraz udzielali praktycznych porad mieszkańcom, przedsiębiorcom i przedstawicielom stowarzyszeń, którzy w niedalekiej przyszłości zamierzają realizować swoje pasje i plany zawodowe w oparciu o dofinansowanie z funduszy europejskich. W festiwalowym miasteczku namiotowym można było nie tylko zobaczyć czym na co dzień zajmują się małopolscy wystawcy, ale także skosztować regionalnych przysmaków, wziąć udział w warsztatach druku na odzieży, pokazach haftu komputerowego i toczenia naczyń ceramicznych na zabytkowym kole garncarskim.
Z myślą o najmłodszych uczestnikach festiwalu, organizatorzy przygotowali szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, gier i zabaw, w czasie których dzieci z pomocą rodziców mogły sprawdzić swoje umiejętności w projektowaniu biżuterii, malowaniu na szkle czy tworzeniu regionalnych zabawek.
W konkursie „Małopolska myśli kreatywnie” rodzinne drużyny walczyły o rower turystyczny, hulajnogę i deskorolkę. Laureatem plebiscytu na najlepsze stoisko na Festiwalu Funduszy Europejskich w Suchej Beskidzkiej zostało Stowarzyszenie LGD Podbabiogórze. W zamkowym parku na wszystkich uczestników zabawy czekała strażacka kuchnia polowa oraz pokaz sprzętu ratowniczego, zorganizowany przez druhów z OSP Sucha Beskidzka – Miasto.
Wspaniałą oprawę muzyczną sobotniej imprezy zapewniły Kapela Mała Ziemia Suska, Miejska Orkiestra Dęta, Big Band uczniów Szkoły Muzycznej oraz Zespół Regionalny Ziemia Suska. Na festiwalowej estradzie wystąpiła także Paulina Bisztyga z zespołem, która wykonała nastrojowe pieśni Lhasy de Sela, Mercedes Sosy, Violety Parra oraz autorskie kompozycje. Tuż po godzinie 19.00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru -grupy Future Folk na czele z wokalistą Stanisławem Karpielem – Bułecką. Artyści zaprezentowali suskiej publiczności swój repertuar, oparty na elektronicznej muzyce tanecznej z motywami folku góralskiego. Wspaniała atmosfera i temperament muzyków sprawił, że widzowie przyłączyli się do wspólnych śpiewów i zabawy tanecznej w rytm przebojów z najnowszej płyty „Zbójnicki after”, oraz utworów z poprzedniego albumu „Zbacowanie”. (GW)