Przejdź do stopki

Nowe oblicze suskiego Rynku

Treść

Otwarcie widoku na zabytkowe budynki okalające płytę Rynku oraz połączenie wyodrębnionych części placu w zwartą przestrzeń - to najważniejsze założenia koncepcji rewaloryzacji Rynku w Suchej Beskidzkiej. Rewolucyjne zmiany i śmiałe rozwiązania mają ożywić gospodarczo i kulturalnie historyczne centrum miasta.


 

W czwartkowe popołudnie 24 września w Sali Rycerskiej suskiego zamku odbyły się konsultacje społeczne, w czasie których zaprezentowano koncepcję architektoniczno – urbanistyczną Rynku oraz jego otoczenia. Uczestnicy spotkania obejrzeli widoki perspektywiczne ukazujące nowe oblicze suskiego centrum oraz wysłuchali prezentacji, w której  przedstawiono główne założenia koncepcji rewitalizacji. Następnie autorzy opracowania wraz z burmistrzem Suchej Beskidzkiej Stanisławem Lichosytem odpowiadali na pytania mieszkańców.
 
Koncepcja architektoniczno - urbanistyczna stanowi zamysł rewitalizacji wskazujący propozycje rozwiązań funkcjonalnych o charakterze przestrzennym i środowiskowym. Jej przygotowanie jest pierwszym krokiem, który otwiera drogę do dalszych etapów realizacji inwestycji. Obszar objęty opracowaniem dotyczy nie tylko najbliższego otoczenia Rynku, ale także terenów położonych przy ul. Nieszczyńskiej, Piłsudskiego, oraz obszarów usytuowanych na przeciwległym brzegu Stryszawki w rejonie skrzyżowania ulic Zamkowej i Juliusza hr. Tarnowskiego. Zakres zmian przestrzennych zawarty w koncepcji architektoniczno – urbanistycznej jest niezwykle szeroki. Projekt  zakłada m.in. rozbudowę płyty głównej Rynku, która obejmie swym zasięgiem sąsiedni fragment  ul. Rynek i tym samym, zostanie optycznie połączona z placem i parkingiem  przed budynkiem piekarni „Machaczka”.  Rozbudowa płyty i ujednolicenie nawierzchni na całym obszarze powiąże wizualnie wszystkie zakątki suskiego rynku. Wykonanie schodów przed karczmą „Rzym” oraz od strony tzw. „małego rynku” umożliwi otwarcie widoku na zabytkowe obiekty okalające centrum Suchej Beskidzkiej. W nawiązaniu do dawnej fizjonomii suskiego Rynku, w opracowaniu przewidziano odsłonięcie fragmentu „Młynówki”, oraz zaproponowano szereg rozwiązań architektonicznych, których celem jest ekspozycja historycznej zabudowy i ukazanie zabytkowej przestrzeni w nowoczesnej interpretacji. „Estetyczna posadzka z granitu i piaskowca, odpowiednio skomponowana zieleń miejska oraz efekty świetlne wytyczą nową jakość i sprawią, że suski Rynek stanie się  prawdziwym „salonem miasta”, który na nowo przyciągnie do siebie mieszkańców i turystów.  Ta wyjątkowa przestrzeń będzie swoistą  miejską sceną, która rozświetla się na czas uroczystości, pokazów, koncertów, świątecznych kiermaszów …, i gaśnie wraz z ich zakończeniem:” – wyjaśniał w czasie prezentacji współtwórca opracowania, architekt dr Marek Kołodziejczyk.
 
 
 
 
Realizacja zamierzeń dotyczących poszerzenia płyty głównej Rynku wiąże się z modyfikacją istniejącego układu komunikacyjnego. W opracowaniu przewiduje się  zamknięcie  bądź ograniczenie ruchu pojazdów przez ul. Rynek na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza, do wylotu ul. Nieszczyńskiej.  Wjeżdżający do Suchej Beskidzkiej od strony zamku będą podróżować do centrum miasta i dalej w kierunku Żywca przez ul. Nieszczyńskiej, która zostanie przedłużona wzdłuż torów kolejowych i połączona z ul. Mickiewicza  na wysokości suskiego magistratu. Do dyspozycji podróżujących samochodami będą również  pozostałe objazdy ulicami Batalionów Chłopskich i Beniowskiego  oraz północno – wschodnią obwodnicą miasta (DK 28). Ponadto pod względem technicznym podbudowa oraz nowa nawierzchnia, ul. Rynek będzie przystosowana do ruchu pojazdów i w przypadku utrudnień komunikacyjnych na wspomnianych wcześniej arteriach będzie czasowo przejezdna.
 
 
 
 
 
Poza najbliższym otoczeniem Rynku, w koncepcji urbanistyczno – architektonicznej przewidziano również budowę parkingu przy ul. Nieszczyńskiej oraz przekształcenie niewielkiego obszaru w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Juliusza hr. Tarnowskiego i Zamkowej w skwer, który architektonicznie będzie nawiązywał do stylistyki placu targowego i gdzie w przyszłości przewiduje się lokalizację punktu gastronomicznego.
Przedstawiona w czasie spotkania w Sali Rycerskiej suskiego zamku koncepcja rewitalizacji Rynku zyskała przychylność mieszkańców, a przekazane w ramach konsultacji społecznych spostrzeżenia oraz uwagi biorących udział w dyskusji z pewnością wzbogacą kolejne, bardziej szczegółowe opracowania, tworzone na dalszych etapach realizacji projektów. Projekt wraz z programem funkcjonalno-użytkowym będzie podstawą do złożenia wniosku o dofinansowanie tego ogromnego przedsięwzięcia z funduszy europejskich przewidzianych na lata 2014-2020. (GW)

 

Widok zachodniej części Rynku w Suchej Beskidzkiej. Wedle nowej koncepcji rewitalizacji dotychczasowy mur zwieńczony żywopłotem zostanie zastąpiony niesymetrycznymi schodami. W sąsiedztwie lipy stanie pomnik z figurą św. Jana Nepomucena, który znajdował się w tym miejscu jeszcze przed wojną.
 
 
 
Projektowana niesymetryczna, pięciostopniowa krawędź tarasu zastąpi część obecnego zieleńca i odsłoni widok na zachodnią elewację Karczmy „Rzym”. We wschodniej części Rynku oraz w sąsiedztwie skrzyżowania przewidziano odsłonięcie historycznej „Młynówki” przepływającej niegdyś przez centrum Suchej Beskidzkiej i zasilającej koło młyńskie, w pobliżu Karczmy.