Treść
Dzięki systemowi Biblioteka Suska może bezpłatnie udostępniać swoim czytelnikom zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Tym samym oferta biblioteki została powiększona o ponad milion książek, przy czym każdego dnia dodawane są tysiące nowych publikacji.
Książki w systemie Academica można czytać na specjalnym terminalu w Bibliotece Suskiej, który jest bezpośrednio połączony z Biblioteką Narodową. Część publikacji można czytać również korzystając z komputera w domu po zarejestrowaniu się w Bibliotece Suskiej, otrzymaniu loginu i hasła do konta w Academica. W systemie istnieje możliwość robienia notatek do tekstu lub sporządzania cytatów. Notatki te są zapisywane na koncie użytkownika i dostępne z każdego komputera po zalogowaniu.
Academica zastąpi tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych, w którym książki wysyłane były drogą pocztową. Skróci to czas oczekiwania na książkę do minimum, ponieważ każdy czytelnik będzie mógł na miejscu w Bibliotece Suskiej skorzystać z elektronicznej wersji wybranej książki, podręcznika, publikacji naukowej czy czasopisma.
Jest to bardzo przydatne narzędzie do poszukiwań trudno dostępnych książek, podręczników akademickich, prac naukowych czy zabytkowych publikacji, które wydawane są w niskich nakładach i często są niedostępne w mniejszych bibliotekach oraz w Internecie. Obecnie Biblioteka Suska jest jedną z dwóch bibliotek publicznych w Małopolsce, które należą do systemu Academica. Dzięki temu studenci, uczniowie, pracownicy naukowi i wiele innych osób korzystających z usług Biblioteki Suskiej będą mogli bezpłatnie czytać tysiące książek i czasopism naukowych dostępnych dotąd wyłącznie w Bibliotece Narodowej.
(źródło: Biblioteka Suska)