Przejdź do stopki

Woda jak ogień - Podniesienie skuteczności systemu ratownictwa i ochrony ludności na pograniczu polsko-słowackim

Treść

W dniach 24-26 kwietnia 2015 roku jednostka OSP Sucha Beskidzka - Miasto wzięła udział w specjalistycznym szkoleniu na wodach szybkopłynących i powodziowych, zorganizowanym na torze kajakarstwa górskiego w Wietrzenicach. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem i specyficznymi technikami ratowania na tego typu wodach oraz nauczyć się zachowania w wodzie o rwącym nurcie. Mimo naszych szczerych wątpliwości okazało się, że już woda do kostek może mieć siłę wystarczającą do przewrócenia i porwania całej grupy ratowników.

 

Pierwszego dnia nauczyliśmy się również "czytać" rzekę. Rozpoznawać gdzie i czy w ogóle można wejść do wody, wynajdywać niebezpieczne i bezpieczne miejsca, oznaczać punkty, gdzie pod wodą mogą się kryć jakieś niewidoczne zagrożenia, oraz wynajdywać najbardziej odpowiednie ścieżki do przeprawy.
 
Drugiego dnia zaznajomiliśmy się z technikami linowymi - budowanie stanowiska, węzły, karabinki i konstruowanie wielu wariantów systemów linowych zajęło lwią część dnia. Późniejszą porą wyprawiliśmy się nad Dunajec, by tam spędzić resztę dnia. Doskonaliliśmy tam pracę z podstawowym narzędziem ratowniczym na wodzie - rzutką oraz poznawaliśmy przeróżne jej zastosowania.
Sprawdzianem umiejętności jej wykorzystania było zadanie przeprawienia się na drugi brzeg Dunajca z wykorzystaniem tylko i wyłącznie dwóch rzutek. Nie było to łatwe z powodu wysokiego stanu rzeki, wartkiego nurtu i bardzo nierównego dna, które okazało się największym wrogiem przy działaniach na otwartej rzece. Ostatecznie jednak udało się zadanie wykonać.
 
Ostatnim zagadnieniem były pontony. Od dmuchania, przez spławianie, płynięcie w wąskim korycie aż po sytuacje awaryjne jak wywrócenie pontonu, czy szybkie jego odwrócenie, przy okazji wciągając członków załogi na pokład.
 
Działania powyższe realizowane są w ramach projektu Gminy Sucha Beskidzka pn. "Podniesienie skuteczności systemu ratownictwa i ochrony ludności na pograniczu polsko-słowackim".
 
Obszar gminy Sucha Beskidzka jak również miejscowości Kamenná Poruba to tereny górskie o specyficznych walorach terenowych i klimatycznych, na których dość powszechnie, szczególnie w ostatnich latach, dochodziło do zagrożeń spowodowanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak: oberwania chmury, silne opady deszczu i gradu, silne wiatry. Zjawiska te powodują niespodziewane wezbrania rzek, lokalne powodzie oraz szkody w mieniu oraz środowisku przyrodniczym. Sytuacje te mają istotny wpływ na bezpieczeństwo ludności, w tym turystów, bez względu na porę roku.
 
Wszystkie zaplanowane działania realizowane są z wykorzystaniem zakupionego niezbędnego specjalistycznego sprzętu umożliwiającego prowadzenie szybkich i skoordynowanych działań w sytuacjach specyficznych zagrożeń dla turystów i mieszkańców, mających miejsce na wodzie, w trakcie powodzi, w sytuacja nagłych zjawisk pogodowych. Wyposażenie to będzie wykorzystywane po zakończeniu projektu przez jednostkę OSP Sucha Beskidzka Miasto.
 
Projekt zakłada realizację jeszcze kilku działań, których realizacja potrwa do końca maja 2015 roku. W maju odbędą się również wspólne treningi, ćwiczenia członków ochotniczych straży pożarnych, spotkania integracyjne - najbliższe już 10 maja na Słowacji. Poniżej przedstawiamy krótką foto relację z ostatnich zajęć projektowych.
 

 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy, jak również budżetu Gminy Sucha Beskidzka.