Przejdź do stopki

Projekt Centrum Kultury i Filmu z parkingiem podziemnym

Treść

W miniony czwartek na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miasta, burmistrz Stanisław Lichosyt wraz z kierownikiem referatu rozwoju miasta i dyrektorami instytucji kultury zapoznali radnych  z koncepcją Centrum Kultury i Filmu, którą przedstawiła wyłoniona w przetargu firma projektowa z Warszawy.

 

 
Jest to druga wersja, która uwzględnia właściwie wszystkie uwagi, poprawki i sugestie wniesione przez Burmistrza Miasta do pierwszej koncepcji dostarczonej w grudniu 2014 roku. W stosunku do poprzedniej wersji zarówno powierzchnia zabudowy, jak też powierzchnia użytkowa budynku została zmniejszona, dodany został parking podziemny oraz zmieniony układ pomieszczeń.
 
Centrum Kultury powstanie na terenie parkingu obok domu handlowego „Juhas”. Będzie to gmach z dwoma kondygnacjami nadziemnymi o łącznej powierzchni użytkowej ok. 2,5 tys. m oraz częściowe podpiwniczenie i parking podziemny. W obiekcie mieścić się będzie biblioteka, sale multimedialne, pracownie ośrodka kultury w tym; galeria sztuki, sale dydaktyczne, pomieszczenia dla zespołów regionalnych, orkiestry i chórów. Główną część stanowić będzie sala widowiskowo-kinowa z widownią dla ponad 300 osób z wejściem na poziomie parteru oraz niewielkim balkonem dostępnym z piętra.  Za sceną o powierzchni ponad 80m2 zlokalizowano odpowiednie zaplecze z garderobami i szatniami dla artystów .
 
Parterowa część budynku zaprojektowana została w linii zabudowy pasażu handlowego, natomiast piętro będzie wysunięte w kierunku ulicy Mickiewicza i oparte na żelbetowych filarach. Z myślą o osobach niepełnosprawnych, obiekt będzie wyposażony w wewnętrzną windę, łączącą obie kondygnacje. W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kultury, od strony południowo-zachodniej powstanie parking naziemny, z możliwością wjazdu od ulic Handlowej i Szczepkowskiego, który pomieści 58 pojazdów. Zakłada się, że łącznie z parkingiem podziemnym będzie ok 100 miejsc postojowych.
 
„Planowana inwestycja, pod względem użytkowania nawiązuje do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przy budowie tego typu obiektów. Przyjmując założenia do projektu Centrum kultury zależało nam na uzyskaniu jak największej elastyczności przestrzeni. Wnętrze budynku, tam gdzie to możliwe powinno być wyposażone w moduły ścian przesuwnych, które umożliwią optymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej w ciągu całego roku i zmianę funkcji w zależności od potrzeb. Niezwykle ważnym było też przeznaczenie jak największej powierzchni na miejsca postojowe”  – mówił burmistrz Stanisław Lichosyt wprowadzając do dyskusji nad projektem.

 

Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów po wysłuchaniu prezentacji i przedyskutowaniu szczegółów inwestycji oraz wniesieniu drobnych uwag, które powinny zostać uwzględnione w dokumentacji technicznej, radni jednogłośnie zatwierdzili przedstawioną koncepcję Centrum Kultury.