Treść
Oficjalne otwarcie Stacji Uzdatniania Wody po termomodernizacji odbyło się 22 grudnia 2014 roku. Była to okazja do zaprezentowania efektu zakończonych w październiku prac remontowych połączonych ze zmianą ogrzewania budynku.
Rozpoczęta w maju bieżącego roku inwestycja związana były nie tylko z zainstalowaniem systemów fotowoltaicznych i solarnych, ale również z kompleksowym remontem, którego głównym celem była poprawa efektywności energetycznej. Stąd też szeroki zakres prac budowlanych: docieplenie stropu, ścian i fundamentów budynku, zmiana kotłowni węglowej na olejowo–gazową wraz z wyposażeniem i armaturą, a co za tym idzie - także instalacji centralnego ogrzewania połączona z wymianą grzejników. Ponadto wymieniona została instalacja ciepłej wody użytkowej oraz stolarka drzwiowa i okienna. Druga część inwestycji związana była z montażem systemów solarnych i połączonych z nimi urządzeń fotowoltaicznych. Instalacja solarna na budynku SUW ma na celu wspomaganie przygotowania ciepłej wody użytkowej i technologicznej, a wyposażona jest w dwa wymienniki o pojemności 300 i 1000 litrów. Dodatkowo zamontowany został wymiennik płytowy o mocy 15 kW, który służy do przygotowania wody technologicznej. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne o mocy ok. 1,9 kW zasilają nową kotłownię w energię elektryczną i cieplną.
Remont budynku Stacji Uzdatniania Wody wraz z montażem instalacji solarnej i fotowoltaicznej to jeden z elementów realizowanego przez Gminę Sucha Beskidzka projektu związanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz poprawą efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej. Projekt ten wpisuje się w kompleksowe działania związane z ochroną powietrza atmosferycznego, które systematycznie od wielu lat wdraża suski samorząd. Poprzednie lata zdeterminowane były przede wszystkim przez rozbudowę sieci gazowej na terenie miasta, w czym niewątpliwie pomocne były dopłaty udzielane przez Gminę tym mieszkańcom, którzy zdecydowali się przejść na proekologiczne systemy ogrzewania. Z ogrzewania gazowego korzystają dziś niemal wszystkie instytucje i firmy z terenu miasta oraz coraz więcej mieszkańców, a wśród nich również ci z os. Beskidzkiego, na którym w kolejnych blokach powstają kotłownie ogrzewane gazem. Realizowane obecnie projekty, związane z tzw. zieloną energią, obejmują poza budynkiem Stacji Uzdatniania Wody również budynki Miejskiego Przedszkola Samorządowego, szkół podstawowych a także Urzędu Miejskiego, czyli miejsca „użyteczności publicznej”, z których każdego dnia korzystają mieszkańcy. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery można osiągnąć przede wszystkim poprzez ograniczenie spalania węgla (wymianę źródeł ciepła na ekologiczne), poprawę efektywności energetycznej budynków (termomodernizację budynków, modernizację instalacji CO i CWU oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne) oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Takie właśnie działania zostały zrealizowane w budynku Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Role.
Koszty przeprowadzonych prac to suma ponad 650 tys. zł. Gmina Sucha Beskidzka otrzymała dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013