Przejdź do stopki

VII Gremium Ekspertów Turystyki w Suchej Beskidzkiej

Treść

11 grudnia 2014 r. Sala Rycerska suskiego zamku stała się centrum polskiej turystyki. Gremium, prestiżowe dla polskiej branży turystycznej spotkanie, odbywające się cyklicznie co dwa lata, ma już ugruntowaną tradycję. Tegorocznymi organizatorami byli: Forum Turystyki Regionów, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Patronat honorowy nad suską konferencją objął Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt.

O kondycji i perspektywach rozwoju tego sektora dyskutowali przedstawiciele biznesu turystycznego oraz środowiska naukowego zajmującego się badaniami i kształceniem w zakresie turystyki. Tradycyjnie do udziału w konferencji zapraszani są przedstawiciele rządu, nauki, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji turystycznych oraz przedsiębiorcy, m.in. hotelarze, szefowie biur turystycznych i informacji turystycznych. Spotkanie stanowi szeroką platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy naukowcami, ekspertami oraz praktykami branży turystycznej.

Tematyka odbywającej się w Suchej Beskidzkiej konferencji skoncentrowana była na wyzwaniach przyszłości, które staną się udziałem polskiej branży turystycznej: trendach konsumenckich oraz przeobrażeniach rynku turystycznego. Podczas konferencji odbyły się również warsztaty, których adresatem byli pracownicy branży hotelarskiej, a ich tematem było zarządzanie kryzysowe w hotelarstwie. Ponad 300 uczestników konferencji w dniach 10-12 grudnia odwiedziło Suchą Beskidzką i Kraków. Jak stwierdzili uczestnicy debaty, trudno było znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, ale z pewnością magia stolicy Małopolski i urok Suchej Beskidzkiej sprzyjały kreatywnemu myśleniu.

Zmiany w mentalności polskiej branży turystycznej i kreatywność to, jak podkreślił jeden z moderatorów dyskusji dr Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz dziekan Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, wyzwanie przyszłości. Uczestnicy konferencji zauważyli potrzeby zmian. Te, choć pożądane, mogą jednak wzbudzać tyle aprobaty, co kontrowersji. – Ważne, aby za lat 20 Polska stała się europejskim hitem turystycznym; warto pomarzyć – dodaje z uśmiechem dr Walas – Czym byłoby życie bez marzeń?