Ciekawostka spod ziemi
Treść
Podczas realizacji prac ziemnych przy jednej z inwestycji powadzonych przez Gminę na terenie miasta, natrafiono na ślady po suskiej hucie żelaza.
W latach 1828-1885 na terenie Suchej Beskidzkiej funkcjonowały zakłady nazywane „Kuźnicami Suskimi”. Zostały one założone przez Jana Kantego Wielopolskiego w centrum ówczesnej wsi Sucha. Początkowo huta przerabiała rudę słowacką, a od 1835 roku rudę darniową z beskidzkich kopalń. W hucie suskiej produkowano głównie żelazo lane i w sztabach, garnki żeliwne, wyroby metalowe dla rolnictwa (m.in. blachy na lemiesze do pługów, okucia do wozów, kowadła, motyki, siekiery, sieczkarnie i młocarnie). Wyroby sprzedawano w Galicji, Czechach i Górnych Węgrzech (dzisiejszej Słowacji). W 1865 roku w suskich zakładach dokonano rekonstrukcji pękniętego serca Dzwonu Zygmunta.
Znaleziony w ziemi element waży ponad 3 tony i stanowi pozostałość po wsadzie piecowym, czyli połączenie wytopionej stali, kamienia i żużlu. Znalezisko, przypominające historię naszego miasta, zostało gruntownie oczyszczone i zlokalizowane przed suskim magistratem.