Przejdź do stopki

96. rocznica odzyskania niepodległości

Treść

„Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili” - słowa Józefa Piłsudskiego przypominają o tych wydarzeniach sprzed 96 lat, kiedy to po latach zaborów państwo polskie odrodziło się i odzyskało niepodległość.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości już tradycyjnie miały w Suchej Beskidzkiej uroczysty charakter. Rozpoczęły się one na suskim cmentarzu, gdzie kwiaty na Kwaterze Wojskowej złożyli Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Krystianem Krzeszowiakiem , Starosta Suski Tadeusz Gancarz wraz z przedstawicielami Powiatu Suskiego a także reprezentacja Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i Jednostki Strzeleckiej 3031 w Suchej Beskidzkiej.

 

Część artystyczna w Kościele Parafialnym p. w. NNMP przygotowana została przez nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej. W prezentowanych utworach młodzież dzieliła się swoimi refleksjami dotyczącymi ojczyzny i tego, czym jest dla nich patriotyzm. Z podobnymi pytaniami dzielił się w swojej homilii ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej, który przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Jej uroczysty charakter podkreśliła Miejska Orkiestra Dęta oraz obecność pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Jednostkę Strzelecką 3031 w Suchej Beskidzkiej, Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związek Harcerstwa Polskiego – Reprezentacja Drużyn Harcerskich w Suchej Beskidzkiej, „303” i „Avangarda”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze „Ziemi Babiogórskiej” Oddział w Suchej Beskidzkiej, Koło Pszczelarzy „Jodła”, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Błądzonka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Miasto, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Ogólnokształcących: Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół im. Walerego Goetla oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa. 

 

Po Mszy świętej poczty sztandarowe, delegacje władz miasta i powiatu oraz instytucji, a także mieszkańcy miasta wzięli udział w uroczystym przemarszu na ulicę Józefa Piłsudskiego, by złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Marszałka i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Kwiaty złożyli: delegacja władz miasta na czele z Burmistrzem Miasta Sucha Beskidzka, delegacja Powiatu Suskiego na czele ze Starostą Suskim, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Jednostka Strzelecka 3031 w Suchej Beskidzkiej, delegacja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Podregionu Sucha, delegacja Zarządu Miejskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, pan Tomasz Spannbauer w imieniu pana Krzysztofa Szczerskiego Posła Prawa i Sprawiedliwości wraz z przedstawicielami Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, delegacja PTTK „Ziemi Babiogórskiej” Oddział w Suchej Beskidzkiej, Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc”, delegacja Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej, delegacja z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2, delegacja z Filii Szkoły Podstawowej nr 2, delegacja ze Szkoły Muzycznej w Suchej Beskidzkiej, delegacja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, delegacja z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla, delegacja Związku Harcerstwa Polskiego – Reprezentacja Drużyn Harcerskich w Suchej Beskidzkiej, „303” i „Avangarda” oraz mieszkańcy.

Szczególnym punktem obchodów Święta Niepodległości było złożenie przysięgi przez pięciu młodych strzelców z Jednostki 3031 im. I Brygady Górskiej Ochrony Pogranicza. Warto podkreślić, że strzelcy i harcerze pełnili również wartę przed tablicą upamiętniającą postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na kwaterze wojskowej na cmentarzu.

W krótkim wystąpieniu Burmistrz Miasta podziękował zebranym za tak liczne przybycie, które jest znakiem pamięci o ojczyźnie i przypomniał, że zadaniem współczesnych patriotów jest codzienne wypełnienie swoich obowiązków, uczciwa praca, angażowanie się w bieżące sprawy kraju, a zwłaszcza w życie naszej małej ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości Miejska Orkiestra Dęta zaprezentowała repertuar utworów patriotycznych. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej zakończyły się wieczorem na zamku suskim, gdzie odbył się koncert laureatów VII Festiwalu Pieśni Patriotycznej pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka „To Polska - Moja Ojczyzna”.