Przejdź do stopki

Modernizacja Rejonowej Sortowni i Składowiska Odpadów Komunalnych już na finiszu

Treść

Dobiega końca modernizacja Rejonowej Sortowni i Składowiska Odpadów Komunalnych w Suchej Beskidzkiej. Historia projektu, ogrom przeprowadzonych prac oraz ich rezultaty zostały zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej realizację projektu.

Zorganizowana 4 listopada przez Związek Gmin Dorzecza Górnej Skawy – Świnna Poręba konferencja rozpoczęła się od wizyty w Rejonowej Sortowni i Składowiska Odpadów Komunalnych w Suchej Beskidzkiej, gdzie jej uczestnicy poznali funkcjonowanie zmodernizowanej linii do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Składa się ona z zespołu nowoczesnych urządzeń służących do zagospodarowania odpadów komunalnych, m.in.: rozrywarki worków, separatora dyskowego FLOWERDISC, automatycznej stacji załadunku frakcji do biostabilizacji, separatora magnetycznego (wyłapuje ze strumienia odpadów metale żelazne), automatycznej, bezobsługowej prasy czy też kabiny sortowniczej, wyposażonej w 10 stanowisk sortowniczych. Ponadto place wyładowcze przeznaczone są na poszczególne grupy odpadów – niesegregowane oraz pochodzące z selektywnej zbiórki, surowce wtórne wymagające doczyszczenia oraz odpady szklane według kolorów. Instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów składa się przede wszystkim z trzech biostabilizatorów, wyposażonych w elektroniczną aparaturę kontrolno-pomiarową. Urządzenia te są przeznaczone do biologicznego przetwarzania odpadów, w tym do stabilizacji frakcji podsitowej.  

 
Konsekwentne działania Związku Gmin poskutkowały powstaniem kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów. Dzięki modernizacji linii do przetwarzania odpadów Rejonowa Sortownia i Składowisko Odpadów Komunalnych zwiększy swoje moce przerobowe do 31 tys. ton odpadów rocznie i będzie mogło obsługiwać 155 tys. mieszkańców. Aż 62 proc. odpadów będzie odzyskiwana i trafi do ponownego przetworzenia. Zakład spełniać też będzie wymogi instalacji regionalnej. Koszty zrealizowanej inwestycji to suma ponad 10,1 mln zł, z czego ponad 73 proc. stanowi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko”, natomiast pozostałe środki pochodzą z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, kredytu oraz wkładu własnego.
 
Podczas konferencji Marek Listwan, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin, przedstawił historię całego projektu, którego realizacja była spowodowana przede wszystkim zmianami wywołanymi przez nową ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Związek Gmin, pokonując wiele trudności - również tych wewnętrznych, jak choćby wystąpienie kilku gmin ze Związku - wypracował rozwiązanie, dzięki któremu instalacja nie tylko nie została zamknięta, ale zyskała status regionalnej, natomiast mieszkańcy mogą mieć gwarancję stałych cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
 
Konferencja była też okazją, by podziękować tym osobom i instytucjom, którzy wspierali Związek Gmin w realizacji projektu. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Tadeusz Arkit - Poseł na Sejm RP, Małgorzata Mrugała - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie, Jan Musiał - II Z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Krakowie, Aleksandra Malarz - Przewodnicząca Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Krakowie, Paweł Ciećko - Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej.
 
Na zakończenie spotkania poseł Tadeusz Arkit przedstawił stan prac nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

Załączniki: