Najpiękniejsze ogrody w Suchej Beskidzkiej
Treść
Piękno natury, bogactwo gatunków, feeria barw oraz systematyczna, cierpliwa praca – tak można podsumować zgłoszone do powiatowego konkursu ogrody z Suchej Beskidzkiej.
Do etapu gminnego Powiatowego Konkursu „Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym” zgłosiło się 11 właścicieli ogrodów i ogródków z Suchej Beskidzkiej. Każde ze zgłoszeń to dowód cierpliwej pracy, a także zamiłowania do piękna przyrody. W tym roku po raz pierwszy do udziału w konkursie zgłosili się również właściciele ogródków działkowych. Starannie utrzymywane ogródki, dbałość o małą architekturę i ciekawy dobór roślinności sprawiają, że tereny ogródków są przyjemnym miejscem spacerowym, a dla właścicieli są doskonałą formą relaksu.
Z wszystkich zgłoszonych do konkursu ogrodów i ogródków z Suchej Beskidzkiej do etapu powiatowego wybrany został przydomowy ogród pani Haliny Raźnikiewicz. Ogród ten wyróżnia imponująca ilość i różnorodność gatunków drzew i krzewów. Na działce pani Haliny rośnie ponad 40 świerków, kilkanaście choinek, modrzewiów oraz lip, a także wiele innych okazów, m.in. daglezje, metasekwoje, akacje, dęby, klony, sosny, cisy czy też miłorząb. Niezliczona ilość krzewów doskonale wypełnia i urozmaica przestrzeń. Znaleźć tu można mniej i bardziej znane gatunki: pigwowce, kaliny, hortensje, berberysy, tawułki oraz pierisa japońskiego, klokwicję różową, fotergillę amerykańską, bambusa, trzmieliny, barbulę kladońską i wiele innych – blisko 70 gatunków! Oprócz tego na działce są również sezonowe owoce i warzywa gruntowe. Pomiędzy nimi rosną aromatyczne zioła, które z powodzeniem można używać w kuchni, jak choćby melisa, szałwia, tymianek, lubczyk czy też majeranek. Gospodarze zabiegają o to, by roślinność w ich ogrodzie była również atrakcyjna dla hodowanych przez nich pszczół. Ponadto w ogrodzie znajdują się elementy małej architektury – zadaszone miejsce na grillowanie, mała fontanna czy też hamak, w którym można wypocząć po dniu pracy w kojącym otoczeniu natury… Warto podkreślić, że gospodarstwo prowadzone jest ekologicznie – znajduje się na nim kompostownik, a rośliny podlewane są deszczówką.