Przejdź do stopki

Sucha Beskidzka przywitała lato! Za nami Dni Ziemi Suskiej 2014

Treść

Moc atrakcji dla dzieci i nie tylko, piknik organizacji pozarządowych, giełda minerałów, degustacja produktów lokalnych a przede wszystkim mnóstwo różnorodnej muzyki, w tym w wykonaniu niekwestionowanej gwiazdy – zespołu Zakopower. Sucha Beskidzka powitała upragnione lato!


Tegoroczne Dni Ziemi Suskiej odbyły się przy rześkiej pogodzie, dobrej do zabawy na świeżym powietrzu. Podczas dwóch dni - 21 i 22 czerwca - organizatorzy zapewnili mieszkańcom Suchej Beskidzkiej oraz gościom z całego regionu mnóstwo rozrywki i wrażeń, przede wszystkim muzycznych. W tym roku imprezy odbywały się w dwóch miejscach - tradycyjnie na placu przy suskim zamku oraz na Rynku, gdzie w sobotę wielu mieszkańców wzięło udział w pikniku organizacji pozarządowych, a w niedzielę przy występach Miejskiej Orkiestry Dętej i zespołu z Węgier najmłodsi uczestniczyli w konkursach i zabawach.
Piknik organizacji pozarządowych zgromadził na suskim Rynku wielu mieszkańców. Na stoiskach prezentowały się organizacje i kluby sportowe działające w naszym mieście: Fundacja Dla Ciebie Dla Mnie Dla Nas, Suskie Stowarzyszenie Kobiet Samopomoc, LGD Podbabiogórze, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, PTTK Oddział Ziemi Babiogórskiej, Jednostka Strzelecka 3031, Uczniowski Klub Sportowy BRONCOS, Beskidzki Klub Karate oraz OSP Sucha Beskidzka Miasto. Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w grze „Poznaj suskie organizacje”, spróbować kulinarnych specjałów, przymierzyć ekwipunek wojskowy, przebrać się w strój zawodnika futbolu amerykańskiego, obejrzeć pokaz karate czy też zatańczyć wspólnie zumbę. Na scenie natomiast swoje umiejętności prezentowali młodzi artyści ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej.
Po południu w Suchej Beskidzkiej już na dobre zagościła muzyka. Na estradę przy suskim zamku wkroczyły zespoły rockowe – Opcji Jest Wiele, Natty Dead a następnie Alergen. Grupa Opcji Jest Wiele powstała w 2008 roku, a jej styl można określić jako melodyjny hard rock/punk rock/ska. W zbliżonej stylistyce zaprezentował się zespół Natty Dead z Krakowa. Od początku działalności formacja wykonuje muzykę z pogranicza ska/punk/reggae. Kolejna grupą, rozgrzewającąpubliczność przed występem gwiazdy wieczoru, była grupa Alergen, która zaprezentowała muzykalne utwory z gatunku genre pop/rock. Mocne rockowe brzmienia sprawiły, że pod sceną robiło się coraz tłoczniej. Na koncert zespołu Zakopower do Suchej Beskidzkiej ściągnęło wielu fanów, wśród których byli nie tylko mieszkańcy naszego miasta i regionu. Pod sceną bawiło się blisko 3 tys. osób!
Grupy Zakopower nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Jest to obecnie najbardziej znany w Polsce zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym w 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, emocjonalnym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Koncert w Suchej Beskidzkiej był swoistą muzyczną podróżą po największych przebojach zespołu, a publiczność dała się ponieść w tę niezwykle energetyczną przygodę. Żywą reakcję tłumu wywołały nie tylko takie hity jak „Boso”, „Kiebyś ty”, „Nie bo nie”, ale też utwory zaczerpnięte z repertuaru innych twórców – „W dzikie wino zaplątani” Marka Grechuty oraz „Obława”, wykonywana niegdyś przez Jacka Kaczmarskiego. Pełna różnorodnych emocji muzyka Zakopowera to też w dużym stopniu efekt ciekawych instrumentów, wśród których są nie tylko gitary, perkusja i klawisze, ale też skrzypce, trąbka i basy podhalańskie. Sebastian Karpiel Bułecka nie musiał zachęcać suskiej publiczności do wspólnego śpiewu, bo fani doskonale znali prezentowane utwory i doskonale się przy nich bawili, a słowa bodaj największego przeboju – „Boso” - jeszcze długo niosły się po Suchej Beskidzkiej. Sobotnie powitanie lata nie zakończyło się koncertem Zakopower, gdyż do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna z zespołem Blues Mobile.
Niedziela była dniem folkloru. 19. Suskie Spotkania z FOLKlorem rozpoczęły nasze rodzime zespoły. Dzieci z Zespołu Regionalnego Ziemia Suska zaprezentowały dawne zabawy i przyśpiewki. Następnie wystąpiła Kapela Mała Ziemia Suska i jej młodsze koleżanki i koledzy z Kapeli Skoblicka. Muzyka i śpiew młodych artystów oraz sukcesy, jakie odnoszą od długiego czasu, przyciągają na ich występy coraz więcej fanów, których nie zraziła nawet chwilowa niepogoda. Następnie na scenę wkroczyli goście ze Śląska – Akordeoniści Katowice Kleofas i Zespół Śpiewaczy „Zawodzianki”, który w oryginalnych, ludowych strojach prezentował się niezwykle barwnie i efektownie. Zespół Akordeonistów powstał w 1988 roku przy nieistniejącej dziś Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Skupia artystycznie uzdolnioną śląską młodzież, która pielęgnuje śląski folklor, dawne tradycje górnicze - przede wszystkim śląską tradycję muzykowania na akordeonie. Założycielem Zespołu i twórcą programu artystycznego jest Stanisław Wodnicki - muzyk i folklorysta, wychowawca wielu akordeonistów, muzyków animatorów kultury. Bez wątpienia występ śląskiego zespołu był ciekawy zarówno ze względów muzycznych i wizualnych, gdyż bogactwo kolorów regionalnych strojów doskonale komponowało się z czernią akordeonów i ich specyficznym brzmieniem. W dalszej kolejności na scenie wystąpił Zespół Regionalny Ziemia Suska, który już od 9 lat prezentuje folklor Górali Babiogórskich, kultywuje śpiew, obrzędy i tradycje miejscowe.
W tym samym czasie na placu zamkowym można było skosztować małopolskich produktów regionalnych, w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”. Serwowane były m.in. placki ziemniaczane z oscypkiem, żurek z kiełbasą lisiecką i jajkami zielononóżki. Z myślą o najmłodszych przygotowane zostały też specjalne warsztaty teatralno-plastyczne oraz quizy przybliżające wiedzę o produktach regionalnych.
Po naszych rodzimych muzykach na scenie pojawili się goście z naszego partnerskiego węgierskiego miasta – Jászberény. Jasowskie Stowarzyszenie Zachowania Tradycji to wyjątkowo aktywna grupa, prezentująca zwyczaje, stroje ludowe, śpiew i taniec. Przed suską publicznością zespół przedstawił scenkę rodzajową – ubieranie panny młodej. Obrzędowi temu towarzyszyły śpiew i muzyka, a wśród wykorzystanych instrumentów były cydry i dzbanek ludowy.
Kolejna część wieczoru należała do zespołów, które muzykę ludową traktują jako punkt wyjścia w swojej twórczości. Bogactwo brzmień i motywów etnograficznych i wplecione w nie akcenty rocka, ska i reggae tworzą wspólnie niezwykle ciekawe połączenie. Pierwszy na scenę wkroczył olsztyński zespół Horpyna – czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce. Repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich, w których z pewnością można odnaleźć kozackiego ducha. Późnym wieczorem muzyczny eksperyment połączenia tradycyjnych góralskich brzmień z muzyką świata zaprezentował zespół Jazgot. Zespół, w skład którego wchodzą utytułowani muzycy, częściowo związani ze słynną rodziną Trebuni-Tutków z Białego Dunajca, udowodnił swoje zamiłowanie do grania i radość obcowania z muzyką. Nowocześnie aranżowana muzyka ludowa i autorskie kompozycje, ubarwione inspiracjami muzyką węgierską, rumuńską, cygańską – wszystko to sprawiło, że tegoroczne Suskie Spotkania z Folklorem miały doskonałe zakończenie. Widownia bawiła się wspaniale, również po koncercie, kiedy to niebo nad Suchą Beskidzką rozjaśnił pokaz sztucznych ogni.
 
 
Organizatorami Dni Ziemi Suskiej 2014 byli Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka i Miejski Ośrodek Kultury - Zamek. Partnerzy: Województwo Małopolskie, Powiat Suski oraz Tauron.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Kraków, Telewizja Kraków, Małopolska Kronika Beskidzka, Miesięcznik Samorządowy „Ziemia Suska”, portal Powiatsuski24.pl, portal Sucha24.pl, portal Beskidzka24.pl.
Dni Ziemi Suskiej to największa cykliczna impreza plenerowa w mieście. Jej program jest z roku na rok coraz bogatszy, co nie byłoby możliwe bez wsparcia licznych sponsorów, wśród których są firmy, zakłady pracy, instytucje finansowe i osoby prywatne z naszego miasta i okolic. Im wszystkim należą się ogromne podziękowania.

 

Sponsorzy DNI ZIEMISUSKIEJ 2014

Firma Akces-Plast
Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej
Fabryka Osłonek Białkowych FABIOS
Jeronimo Martins Polska SA Biedronka
Firma Fideltronik
KURACJUSZ
KOBETON
Firma Ekoinstal Sp. z o.o.  
Bank BGŻ
Firma Ogrodnik
Firma SOLPARTS
Nadleśnictwo Sucha
Zakład Produkcyjny Ciastkarnia Piekarnia Urbańscy
PHUP Piekarnia MIJAX
Firma Metalbud
Firma Budowlana Robert Lichosyt
Firma „SAMANTA”
Restauracja i Hotel „Kasper Suski”
SKOK Beskidy
Firma Beskidy-Tourist
Stacja Paliw SZWAGIER II
Firma MATRABUD
ERGO HESTIA Elżbieta Biel
Firma KURTOK
Zakład Robót Budowlanych Janusz Stanaszek
Skup Surowców Wtórnych Monika Ceremuga
Piekarnia Machaczka
Hotel Monttis
Firma Granit – Centrum
Firma Ewjan
Firma GOLD PLAST
F.H.U. Mool Bis
Apteka SANA
Bank PEKAO S.A.
Sklep Spożywczy „Markecik”
TESCO POLSKA
Firma TOMAR
Piekarnia SC Role + Hotel Lajkonik