Stanisław Kubasiak laureatem konkursu „Osobowość Ziem Górskich”
Treść
W tegorocznej edycji prestiżowego Konkursu „Osobowość Ziem Górskich", który jest najpopularniejszą inicjatywą Koalicji Marek Ziem Górskich, laureatem kategorii „Osobowość Ziem Górskich" został Stanisław Kubasiak, założyciel Kapeli Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej.
Konkurs „Osobowość Ziem Górskich" to plebiscyt wyróżniający osoby i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich oraz łączący firmy i samorządy z Żywiecczyzny, Podhala i Beskidów. Zaszczytne wyróżnienia przyznawane są przez Kapitułę konkursu w składzie międzynarodowym, której przewodniczy burmistrz Stanisław Lichosyt. Od roku 2012 przyjmowane są także nominacje z terenu całego pogranicza polsko-słowackiego w ramach projektu „Polsko-słowacka inicjatywa promocji i rozwoju marek ziem górskich”. Adresatami corocznych nagród są samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postacie życia publicznego. Konkurs ma na celu popularyzację ludzi, których działalność i osiągnięcia na terenie ziem górskich mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych.
Gala Finałowa Konkursu odbyła się 17 maja w Żywcu. Ogłoszenie laureatów poprzedziło nadanie przez Zarząd Koalicji Marek Ziem Górskich honorowego tytułu Ambasadora Ziem Górskich. W tym roku tytuły te otrzymali Łukasz i Paweł Golcowie, muzycy z Milówki, założyciele słynnej „Golec uOrkiestra” W poprzednich latach ten zaszczytny tytuł otrzymali: Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego, Tadeusz Frąckowiak - Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji z siedzibą w Liptowskim Mikulaszu, Gerold Ortner - Konsul Honorowy RP w Austrii oraz Tadeusz Błażusiak - Mistrz Świata SuperEnduro. W tym roku konkurs „Osobowość Ziem Górskich” został rozszerzony o kategorię „Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich”.
Laureatem najważniejszej kategorii konkursu, jaką jest "Osobowość Ziem Górskich", został Stanisław Kubasiak, założyciel Kapeli Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej.
Laureatami konkursu Osobowość Ziem Górskich w pozostałych kategoriach zostali:
Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich - Elżbieta Batkiewicz, Anna Machała, Bar Mleczny „U Mamy” s.c. z Nowego Targu
Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich – Firma Art-Mark z Żywca
Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich – Eurocom Gino Paradiose Beszeniowa (aquapark - Słowacja)
Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich - Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej
Dziennikarz Ziem Górskich - Krystyna Rucka (redaktor naczelny miesięcznika „Nasza Trójwieś”)
Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich - Dr. Jan Pavlik (burmistrz słowackiego miasta Rużomberok)
Nagrodę specjalną w kategorii Przyjaciel Ziem Górskich otrzymał pochodzący z Suchej Beskidzkiej Krzysztof Masiuk.
Stanisław Kubasiak jest absolwentem Technikum Budownictwa Regionalnego w Zakopanem oraz Pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1988-1993 był członkiem Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”. Od 1990 r. jest współzałożycielem i członkiem kapeli góralskiej z Suchej Beskidzkiej „Spod Magurki”. W latach 1997/98 grał w kapeli zespołu „Polana Makowska” oraz udzielał lekcji gry na instrumentach w GOK w Zawoi, grał też w składzie założycielskim kapeli zespołu góralskiego „Juzyna” z Zawoi. W 2005 r. stał się współzałożycielem Zespołu „Ziemia Suska”. Od 2006 r. w MOK-Zamek uczy gry na skrzypcach i basach. Jest regionalistą, propagatorem muzyki dudziarskiej, twórcą ludowym - rzeźbiarzem, autorem gawęd, wieloletnim ratownikiem GOPR oraz instruktorem narciarskim. W 2006 r. założył kapelę „Mała Ziemia Suska”, która prezentuje folklor Górali Babiogórskich. Kapela gra na instrumentach tradycyjnych: skrzypcach, basach, dudach, heligonce, okarynie i piszczałkach. Kultywuje obrzędy oraz tradycje miejscowe. Kapela daje ok. 100 występów rocznie i jest wysoko oceniana przez znawców folkloru. Jest zapraszana na międzynarodowe festiwale w Polsce i poza jej granicami. Odnosi wielkie sukcesy i w swoim dorobku posiada wiele nagród. Kapela „Mała Ziemia Suska” zagrała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, wielokrotnie brała udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych, między innymi w nagraniu programu „Kolędowanie z Bratankami”, który był wielokrotnie emitowany w telewizji. Założył również kapelę dziecięcą "Skoblicka", która podąża śladami starszych kolegów i odnosi coraz większe sukcesy. Stanisław Kubasiak był wyróżniany jako instruktor prowadzący kapele dziecięce i młodzieżowe. Jest laureatem prestiżowej nagrody Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka „Kamena” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Kapituła Koalicji Marek Ziem Górskich przyznała Stanisławowi Kubasiakowi wyróżnienie w uznaniu za wyjątkowe zasługi i promocję ziem górskich.
Krzysztof Masiuk jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W trakcie studiów związał się z odradzającym się w Polsce ruchem harcerskim. Pracę zawodową rozpoczął w latach 80-tych jako nauczyciel historii. W 1998 roku został pełnomocnikiem Wojewody Tarnowskiego ds. Integracji z UE. W trakcie tej aktywności zorganizował Polsko-Austriacko-Niemiecką Konferencję Ekologiczną Eko-Tech, a przy niej Konkurs Ekologiczny "Przyjaźni Środowisku". Pierwsza edycja Konkursu spotkała się z takim zainteresowaniem, że zostało powołane Stowarzyszenie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Wielki entuzjazm Krzysztofa Masiuka oraz jego talent organizacyjny sprawiły, że do współorganizacji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" włączają się korporacje, wybitni samorządowcy, przedstawiciele świata gospodarki oraz administracji centralnej i regionalnej. To wielkie zaangażowanie w sprawy środowiska sprawiło, że Krzysztof Masiuk został wybrany w 2006 r. w konkursie na przedstawiciela organizacji ekologicznych w Radzie Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako jedna z nielicznych osób w historii funduszu zasiada nieprzerwalnie w Radzie Nadzorczej do dnia dzisiejszego, działając na rzecz organizacji pozarządowych oraz samorządów terytorialnych. Przez te wszystkie lata Krzysztof Masiuk nie zapomniał skąd pochodzi i gdzie się wychował. Zawsze i wszędzie podkreśla swoje wielkie przywiązanie do Beskidów. Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednej aktywności i chyba jednej z największych pasji Krzysztofa Masiuka - fotografii. Fotografuje od blisko 35 lat. Jest autorem i realizatorem projektu "Zakochaj się w Polsce nocą", który promuje piękno polskich miast i miejscowości nocą poza granicami naszego kraju. Wśród tych pięknych zdjęć miast i miejscowości odnajdziemy m.in. zdjęcia Żywca czy rodzinnej Suchej Beskidzkiej.
Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach konkursu laureatami w kategorii „Średni Przedsiębiorca Marek Ziem Górskich” zostali Anna Urbańska - właścicielka Zakładu Produkcyjnego Ciastkarnia Piekarnia „Urbańscy", Kazimierz Gacek - producent źródlanej wody Kuracjusz Beskidzki, w kategorii „Osobowość Ziem Górskich" Maria Grzechynka - Kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, natomiast w ubiegłym roku laureatem konkursu „Dziennikarz Ziem Górskich" został Wojciech Ciomborowski - dziennikarz „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”.