Treść
Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz prezentują obywatelom swoje plany dotyczące np. aktów prawnych, inwestycji lub innych przedsięwzięć. Jest to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji itp. od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio, skutki proponowanych działań. Obowiązek konsultacji społecznych projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi w dziedzinach, które dotyczą ich działalności statutowej, został wprowadzony nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tego czasu w gminach powstają roczne i wieloletnie programy współpracy - dokumenty, które mogą pomóc organizacjom pozarządowym realizować skutecznie ich cele statutowe. Są one też narzędziami dla władz samorządowych, które dzięki nim mogą dbać o wykonywanie niektórych zadań na jakościowo wyższym poziomie.
Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy organizacje pozarządowe są przygotowane do współpracy i wzięcia na siebie dodatkowych zadań? Czy społeczności lokalne są gotowe do debaty na innym poziomie, w nowej konfiguracji? Postanowiliśmy to sprawdzić w Suchej Beskidzkiej.
W sierpniu 2013 roku Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej podjęła uchwałę o przystąpieniu naszej gminy do projektu Doskonalenie mechanizmu konsultacji społecznych w mieście Sucha Beskidzka. Głównym celem projektu jest poszerzenie i pogłębienie współpracy pomiędzy stroną społeczną, reprezentowaną przez organizacje pozarządowe (NGO) a Gminą Sucha Beskidzka przede wszystkim poprzez wypracowanie kompleksowych mechanizmów konsultacyjnych, a także ustalenie dostosowanego do potrzeb organizacji pozarządowych Rocznego Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dlatego też projekt skierowany jest do przedstawicieli samorządu terytorialnego, wszystkich organizacji pozarządowych i innych podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z terenu gminy Sucha Beskidzka, zainteresowanych udziałem i poprawą procesu przeprowadzania konsultacji społecznych oraz współpracy na linii Urząd Miejski – organizacje pozarządowe. Liderem projektu jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych z siedzibą w Krakowie, a partnerem - Gmina Sucha Beskidzka.
Działania w ramach projektu rozpoczęły się w styczniu 2014 r. i potrwają do końca bieżącego roku. Do tego czasu odbyły się już spotkanie informacyjne, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji działających w Suchej Beskidzkiej. Przeprowadzone zostały również badania ankietowe i fokusowe, a także specjalistyczne szkolenia dla urzędników i chętnych członków NGO. W dalszej kolejności przewidziano warsztaty konsultacyjne, podczas których wybrany zostanie tzw. panel ekspertów. Do jego obowiązków będzie należało wypracowanie mechanizmów konsultacji społecznych, uchwały o konsultacjach oraz projektu Rocznego Programu Współpracy, który po zaopiniowaniu zostanie przedłożony Radzie Miejskiej. Poza tym w ramach Dni Ziemi Suskiej i z okazji Święta Organizacji Pozarządowych odbędzie się na Rynku piknik, podczas którego organizacje z terenu naszego miasta będą mogły zaprezentować swoją działalność.
W Suchej Beskidzkiej działa 50 organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność w różnych dziedzinach, takich jak sport, opieka społeczna, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, zdrowie i turystyka. Projekt doskonalenia mechanizmu konsultacji społecznychwspółfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przy jego realizacji Gmina Sucha Beskidzka nie poniesie żadnych kosztów, natomiast wypracowane mechanizmy będą pomocne w przeprowadzaniu konsultacji społecznych i pozwolą na lepszą współpracę między organizacjami a Gminą.