Przejdź do stopki

Będzie jaśniej i bezpieczniej

Treść

Wraz z rozwojem miasta i jego rozbudową przybywa rejonów, gdzie zachodzi potrzeba wykonania oświetlenia ulicznego, są też miejsca w naszym mieście, gdzie dotychczasowe lampy wymagają modernizacji

Niewątpliwie odpowiednie oświetlenie ulic i chodników poprawia bezpieczeństwo, ale też i komfort życia mieszkańców. W tym roku w Suchej Beskidzkiej przy wymianie bądź budowie nowego oświetlenia będzie wykorzystywana energooszczędna technologia LED.

Pierwszym rejonem Suchej Beskidzkiej, w którym zostaną docelowo zamontowane nowoczesne lampy, będzie wyremontowany w ubiegłym roku odcinek chodnika wzdłuż ulicy Role. Tymczasowo jednaj na 15 nowych słupach pojawią się jeszcze stare lampy, ale po wyborze przez firmę Tauron dostawcy nowych lamp ledowych zostaną one wymienione.  Zadanie to jest realizowane przy finansowym i organizacyjnym udziale przedsiębiorstwa energetycznego. Na ten rok planowany jest drugi etap przebudowy chodnika przy tej ulicy i mamy nadzieję, że wtedy też zostaną wymienione pozostałe lampy.

Również w tym roku oświetlona zostanie droga prowadząca do os. Role – Zawodzie oraz ścieżki spacerowej nad potokiem Stryszawka, łączącej os. Zawodzie z os. Kułasówka. 10 nowych lamp, które zostaną tu zainstalowane, również będą wykonane w technologii ledowej.   

Oświetlenie uliczne jest niezwykle ważne przede wszystkim w miejscach najczęściej uczęszczanych przez pieszych. Przez ulicę Mickiewicza, którą każdego dnia pokonują setki aut, wyznaczonych jest kilka przejść dla pieszych. Mimo dość dobrego oświetlenia ulicy, przejścia te w niewystarczający sposób się wyróżniają i kierowcy nie zawsze zachowują szczególną ostrożność w tych miejscach. Dlatego też na trzech przejściach zostanie zamontowane dodatkowe oświetlenie ledowe, natomiast na skrzyżowaniu w rejonie ulicy Handlowej zamocowana zostanie specjalna oprawa ledowa.

Zaletą technologii LED jest emisja światła białego (choć są też ledy żółte, czyli ciepłe), które m.in. ułatwia spostrzeganie, poprawiając bezpieczeństwo na drogach. Żywotność diod świecących wynosi minimum 50 tys. godzin, czyli przynajmniej trzykrotnie więcej niż sodowe odpowiedniki lamp. Zastępując oprawy sodowe technologią LED, można oszczędzić do 50 proc. energii elektrycznej. LED są też odporne na wstrząsy, nie pobierają więcej prądu podczas rozruchu i dają pełne światło natychmiast po włączeniu.